Geleneği Yaşatmaya Çalışıyor

0
410

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde bütün mahalle halkının toplanarak yaptığı geleneksel Nohut Ütmesi,  halk dilinde Nohut Gavurgası şenlikleri yavaş yavaş tarih oluyor. Çamelili Burhan Sönmez, ilçede nohut ütmesi (gavurgası)  yaparak bu geleneği yaşatmak için çalışıyor.

Çameli ilçesinde yıllardır yapılan ve geleneksel hale gelen bütün mahalle halkının toplanarak yaptığı nohut ütmesi etkinliği yok olmaya başladı. Çameli’de Nohut Ütmesi yapan Burhan Sönmez eskiden mahallenin ortasında ateş yakılır, üzerine nohutlar atılırdı. Ütülen nohutlar, tüm mahalleli ile birlikte sohbet ortamında yenirdi. Çameli ilçesinde halen devam eden nohut ütmesini, yazın yemesi zevkli olur. Çünkü bütün mahalle halkı ateşin etrafında toplanıp türküler, şarkılar söyler, nohut üter. Ama zaman geçtikçe bu kültürümüzü kaybediyoruz” dedi.

NOHUT ADETA VİTAMİN DEPOSU

Tarihin en eski besin kaynaklarının olan ve 8 bin yıllık geçmişe sahip nohut ortadoğu kökenli bir besin olarak ortaya çıkıyor. Krem rengi ya da siyah taneler şeklinde olan nohutun yararları saymakla bitmiyor.  Nohut; A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri içeriyor. A vitamini yönünden oldukça zengin olan nohut beta karoten açısından da zengindir. kalsiyum, magnzeyum, potasyum açısından oldukça zengin ve ayıca çok miktarda mineral içerir. Bunların yanında selenyum, bakır ve demir de bu besin kaynağının içinde bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.