Hemsball Uluslararası Bilim Dünyasında

0
1816

Milli Sporumuz Hemsball sadece sahalarda değil uluslararası akademik platformda da adından sıkça bahsettirecek. Denizlili Akademisyen Meltem Işık, Hemsball’u yeni boyuta taşıyarak yaptığı bilimsel araştırmanın International Journal of Developmental Disabilities dergisinde yer almasını sağladı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde bilimsel çalışmalarını sürdüren Dr. Meltem Işık, Türkiye ve dünyada gelişimini hızla sürdüren Hemsball’un çehresini değiştirecek bir atılıma imza attı. Işık, dünyanın en önemli dergilerinden biri olarak iddaa edilen “International Journal of Developmental Disabilities” ‘ta “The effects of hemsball on the motor proficiency of students with intellectual disabilities / Zihinsel engelli öğrencilerin motor yeterlikleri üzerine hemsball’un etkileri” isimli çalışmasını yayınladı. Bilim ototiretlerinden tam not alan araştırma, zihinsel engelliler üzerinde yapılan en önemli çalışmalardan biri olarak tarihe geçti. Ayrıca Işık’ın Hemsball araştırmasını bilim çevresinden 160 bin kişinin takip etmesi dikkatleri çekti.

MELTEM IŞIK: “HEMSBALL DÜNYA SPORU OLACAK!”

Dr. Meltem IŞIK

Denizli Güncel Sağlık’a konuşan Işık, şunlardı kaydetti:

“Hemsball’un ulusal sınırlar içerisinde yaygınlaşmasından sonra  milli sporumuza yeni bir boyut yeni bir heyecan katmak istedik. Araştırmamızda engeli olan ya da olmayan bu spor branşını uygulayan tüm kişiler üzerindeki etkilerinin ne olduğunu ortaya çıkardık. Hem sporun uluslararası arenaya taşınması hem de araştırmacı sayısının artarak tüm dünya ülkelerinde kabul gören bir spor branşı olarak tarihteki yerini alması bakımından yapılan çalışma büyük önem arz ediyor. Temennim farklı yaş ve engel gruplarında da birçok çalışmanın akademik sahada yerini almasıdır. Kısacası Hemsball dünya sporu olmak yolunda hızla ilerliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.