Denizli Erzurum’a Kafa Tutuyor

0
2379

Denizli Erzurum’a kara kışta kafa tutuyor. Hava sıcaklığı -20 dereceye kadar düştü.

Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı hava Çameli’de kendini gösterdi. Akşam saatlerinde merkezinde de etkili olan soğuk bazı mahallelerde daha yoğun olarak yaşandı. Sabaha karşı hava soğukluğunun -20 dereceye düşmesi ile yollar açık olmasına rağmen buz tuttu.

Denizli’nin Çameli ilçesi bu gece sıcaklığın -20’ye düşmesiyle adeta Erzurum’a kafa tutuyor. Kışın soğuk yüzünü en sert şekilde gösterdiği Çameli ilçesinde yetkililerden uyarı geldi:

“Sıcaklık düşüşüyle gece ve sabah saatlerinde lokal olarak yer yer yüksek şiddette buzlanma ve don ile sis veya pusun görülebileceği belirtilen açıklamada İlçemizde bu gece hava soğukluğunun -20 derecelere düşmesi nedeniyle Buzlanma ve don nedeniyle suların donmaması için açık bırakılmasını, ısınma problemlerini gidermelerini ve tedbirli olmanızı öneririz. Sabah araçlarla işe gidecek araç sürücülerinin don ve buzlanmaya karşı tedbirli olmaları araçlarında zincir ve kış lastiği bulundurmalarını rica ederiz.”

Yaşanabilecek olumsuzluklar ile oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

KAR SEVİNCİNİ YAŞADILAR

Ayrıca Pazar Günü Tatilini fırsat bilen tatilciler Denizli’nin Çameli İlçesine yakın olan ilçeler Ortaca, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye civarındaki vatandaşlar hafta sonunun tatil olması sebebi ile günübirlik piknik havasında 60 km uzaklıktaki bulunan Tuzlabeli Mevkiine biriken karın heyecanını yaşadılar.

Ateşlerini yakıp piknik yapan vatandaşlar kardan adam yapıp kar topu oynamanın sevincini yaşadılar. Tuzlabeli’nin 8 km. güzergahı boyunca kar görmek ve karda sucuk ekmek yapmak isteyenlerin mekanı haline geldi. Tuzlabeli Mevkii bugüne kadar yaşamadığı kalabalığı yaşadı. Birçok Vatandaş Fethiye ilçesinden 50 km uzaklıktaki bulunan bu mevkiiyle gelerek hem temiz havanın tadını çıkardılar hem de doyasıya eğlendiler. Kar görmeye giden vatandaşlardan Bayram Tokdemir, “Uzun Süredir beri ilk defa karı görüyoruz ,Ortacalı olarak Çameli ilçesine yağan kar Ortaca’da soğuğunu hissettiriyor. Ortacalı olarak kar üstünde yürümesini bilmesek de Kar Topu oynamak, kardan adam yapmak ve çocuklarımızı bu heyecanı yaşatmak için 120 km öteden geldik. Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz’deki her çocuk kar’a özlem duyuyor bizde büyükler olarak karı seviyoruz. Çameli Tuzlabeli’nde 1500 metrelik rakamdayız Şu an kartpostallık görüntüler var herkesin gelip bu manzarayı görmesini isteriz” diye konuştu.

BELEDİYE KUMLAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR

Çameli Belediyesi Karla Mücadele Ekipleri ilçedeki soğuk havanın etkisiyle yolların buz pistine dönüşmesiyle önlemlerini alarak belediye karla mücadele ekipleri sabah saatlerinde yol kumlama ve tuzlama çalışması yaptı.Yetkililer Gizli Buzlanma nedeniyle araç sürücülerin yavaş gitmeleri kış lastiklerini takmaları ve zincirsiz trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

SALI GÜNÜ ETKİLİ KAR YAĞIŞI

Salı günü Çameli’de yoğun bir kar yağışı beklenmekte Çameli Belediyesi 2’inci kar yağışına karşılık tüm hazırlıklarını yaparak kar yağışını bekliyor.

CEVAP VER