Bu Hava Grip Eder

0
3006

Op. Dr. Emre Erkilet, hava sıcaklarının düşeceğini hatırlatarak vatandaşları uyardı. 

Denizli Cerrahi Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz hekimi olarak görev yapan Op. Dr. Emre Erkilet soğuk havalara karşı vatandaşları uyararak tavsiyelerde bulundu. Denizli Güncel Sağlık‘a açıklamalarda bulunan Erkilet, alınabilecek önlemler konusunda halkı bilgilendirdi.

Meteorolojiden alınan bilgilere göre yeni haftaya soğuk havayla gireceğiz. Tahminlere göre hava sıcaklıkları en az 3 düşecek ve yağmurlu hava beklentisi var. Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları önemli bir sağlık sorunu haline gelmekte, bu da tekrar üst solunum yolu enfeksiyonlarına hazırlıklı olmamız anlamına geliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları sıklığını azaltmak için öncelikle takıntı haline getirmemek ve sosyal ilişkileri bozmamak gerektiğini belirten Erkilet, beslenme ve spordan sosyal ilişkilere kadar çeşitli açıklamalarda bulundu.

Erkilet: “Düzenli Beslenme, Spor ve Uyku Önemli”

Op. Dr. Emre Erkilet
Op. Dr. Emre Erkilet

Beslenme, uyku ve hareketli yaşama dikkat çeken Erkilet şunları kaydetti: 

“Düzenli, dengeli ve doğal beslenmek, özellikle C vitamini yönünden zengin gıdaların alınması ve düzenli sıvı alımı son derece önemlidir, düzenli uyku, düzenli yaşam sağlamak da bunu destekler. Ayrıca yine düzenli şekilde hafif tempoda egzersiz yapmak zindeliği getirecektir. Tabiki ani sıcak-soğuk hava değişikliğine karşı davatandaşlarımız önlemini almalıdır.”

Erkilet: “Gripli ve Nezleli Kişilerle Temastan Kaçının”

Özellikle gripli kişilerle alınabilecek önlemler konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu: 

“Kapalı ortamları düzenli şekilde havalandırın, sosyal ilişkileri yaralamadan, nezleli gripli insanlarla yakın temastan kaçının, hava durumu takip edilerek uygun giysilerin giyilmesi iyi olacaktır. Hasta kişiler öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burun bölgesini mendille kapatmalıdır. Riskli yerlerde (hastane, kreş, bakımevi, kışla, okul vb.) bulunan ve çalışan hasta kişilerin maske kullanması grip tehlikesini azaltacaktır. Hasta kişiler etrafa bulaşı engellemek için, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır.”

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.