Binlerce Kişiye Hizmet Verdiler

0
1271

Denizli’de geçen sene olduğu gibi bu sene de İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Kızılay Şubesi 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda ve il ve ilçe merkezlerinde bulunan hastanelerde vatandaşların herhangi sağlık sorununda anında müdahale için, halkı sağlık konusunda bilinçlendirme ve kan bağışı için sağlık nöbetindeydi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, Denizli Kızılay Şubesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda (Çınar) kan bağışı ile birlikte Denizli Mobil Sağlık Platform Sistemi dahilinde hizmet veren araçlar ve dönüşümlü olarak çalışmalarını sürdüren 50 sağlık personeliyle 14 Temmuz 2017 tarihinde başlayan faaliyetler 17 Temmuz 2017 tarihi sabahına kadar kesintisiz devam etti.

Halka; sağlığın korunması, sağlıklı yaşam, kanser, madde bağımlığı ve kan bağışı konularında bilgi verilmiş ve 667 kişinin kan şekeri ve tansiyon ölçümü yapıldı. Ayrıca gelen vatandaşlara su, balon ve şapka dağıtılmış ayrıca limonata ikram edildi.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Tarama ekibi tarafından yetişkin ve çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi verilmiş, toplam 213 adet yetişkin ve çocuk diş fırçası ve 203 adet diş fırça seti dağıtıldı. Çocuklara sağlıklı yaşam ve ağız diş sağlığının önemi konusunda hatırlatmalar yapılıp 108 adet sağlıklı çocuk dergisi ve 160 adet diş sağlığı ile ilgili boyama kitabı dağıtıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü ise programın yapılacağı alana çadır hastane kurdu. Bu çadırda UMKE ekipleri, program esnasında baygınlık geçiren, tansiyonu yükselen ve genel durum bozukluğu olanlara anında müdahale etti. Ayrıca herhangi bir acil durumda 112 Acil Sağlık ekipleri ambulans ile hazır bulundu. AK Parti Milletvekili Tin ise İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı’nın da bulunduğu, gece gündüz demeden fedakarca çalışan sağlık personelinin meydanda oluşturmuş olduğu sağlık merkezini ziyaret etti.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve birliğe bağlı hastaneler görev yapan sağlık çalışanları, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın Vatan İçin Sağlık Nöbetinde sloganıyla başlattığı kampanya için fotoğraf ve videolarda “bu gece ve her gece vatan için sağlık nöbetindeyiz” dedi. İl ve ilçe merkezlerinde bulunan hastanelerde görevlerinin başında olan sağlık çalışanlarının çektikleri video sosyal medyada ilgi odağı oldu. Hep bir ağızdan söyledikleri, “bu gece ve her gece vatan için sağlık nöbetindeyiz” sloganı ile Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu kampanyaya dahil oldu.

CEVAP VER