Normal ve Sezaryen Doğum / Uzmanına Sorduk / 18.12.2017

0
1879

Değerli takipçilerim; bu hafta anne adaylarının kafasını karıştıran bir konu ile yeniden sizlerleyiz. Bu hafta programımın konuğu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülçin Sarıiz Kıvrak. Birçok anne adayının belki de kafalarını en çok karıştıran konulardan birisi olan normal doğum ve sezaryen doğumu ele aldık.

Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki fark nedir? Doğum yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları nedir? Bu kritik kararı alırken anne adayları nasıl karar vermelidir? Tüm bu sorulara bu yazımızda Gülçin Hanım’la cevap arayacağız.

Gülçin hanım, öncelikle size kısaca tanıyabilir miyiz?

1984 yılında Denizli’de doğdum. 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Pamukkale Üniversitesinde uzmanlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Denizli’de özel bir hastanede Kadın Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Normal doğum nedir? Avantajları nelerdir?

Anne ve baba adaylarını özellikle ilk gebelik tecrübesi yaşayan çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında doğum şeklinin nasıl olacağı gelmektedir. Sezaryen ve normal doğum tamamen birbirinden farklı yöntemler olmakla beraber hastanın durumuna göre en uygun doğum şeklini belirlemek önemlidir. Sezaryen hiçbir zaman normal doğumun alternatifi, tamamen sıkıntısız bir yöntem değildir. Eğer bebeğin bir geliş anomalisi yoksa (makat yani ters geliş, transvers vb.) annenin muayenesinde kemik yapısı normal doğuma uygunsa, çekilen NST’lerde bebeğin kalp atımları normal seyrediyorsa, annede kronik ciddi bir hastalık veya kanama, kordon sarkması vb. durumlar yoksa normal doğum planlanabilir.

Normal doğum sonrası anne birkaç saat içerisinde normal aktivitesine dönebilmekte ve çok kısa süre içerisinde emzirmeye başlayabilmektedir. Bebek açısından da normal doğum daha avantajlı bir yöntemdir. Normal doğumda bebeğin akciğerleri soluk alıp vermeye daha hazırlıklı hale gelir. Anne ile bebek arasında duygusal bağ daha çabuk kurulur.normal doğum yapan annenin rahminde herhangi bir kesi olmadığından doğum sayısında bir kısıtlama söz konusu olmaz. Normal doğumda sezaryene kıyasla anne ölüm oranı daha düşüktür.

Pekiyi, normal doğumun dezavantajları var mıdır?

Tabi bu avantajlarının yanısıra normal doğumun da bazı riskleri bulunmaktadır. Her şey normal seyreden bir doğumda bile her an bir sıkıntı gelişebilir. Her şey yolunda giderken birden bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayıp bebek kaybedilebilir. Bu nedenle normal doğum hemen sezaryene alınabilecek bir ortamda yapılmalıdır.

Normal doğumun en çok korkulan komplikasyonlarından biri de bebeğin omzunun takılmasıdır. Bebeğin başı doğduktan sonra omuzları annenin kemiklerine takılmakta buna bağlı olarak çoğu bebek kaybedilmekte,  kollarında sinir hasarı oluşabilmektedir. Ne yazık ki bunu önceden tahmin etmek mümkün olmayıp 2500 gram olan bir bebekte dahi bu durum görülebilmektedir.

Ayrıca doğum eyleminin fazla uzamasına bağlı bebek oksijensiz kalabilmekte ve daha sonraki zamanlarda bebekte zeka geriliğine neden olabilmektedir.

Sezaryen doğumda durum nedir? Ne gibi sıkıntılar yaşanabilir?

Sezaryen, sıfır risksiz bir doğum şekli değildir, hatta zaman zaman daha fazla sıkıntı yaşanabilmektedir. Sezaryen ameliyatında çok nadiren görülse de en sık görülen komplikasyonlar enfeksiyon, kanama ve pelvik organ yani rahime yakın bulunan mesane, barsak gibi organların yaralanmalarıdır. Sezaryen  ameliyatlarının %1-2’sinde aşırı kanama nedeniyle kan verilmesi gerekebilir. Çok nadiren aşırı kanama nedeniyle rahmin ameliyatla alınması bile gerekebilir. Sezaryen ameliyatı sonrasında bacak damarlarında pıhtı oluşması (derin ven trombozu, dvt) ve akciğerlere pıhtı atma riski normal doğuma göre fazladır. Sezaryen ameliyatı geçiren annenin sonraki doğumlarında plasentanın (bebeğin eşinin) rahim ağzına yerleşmesi veya rahim duvarına yapışması gibi (previa, dekolman, akreata) komplikasyonlar daha sık görülür.  Sezaryen olan annenin doğumdan sonra herhangi bir problem nedeniyle tekrar hastaneye yatma riski normal doğum yapanlara göre daha fazladır.

Bu verdiğiniz değerli bilgiler ışığında anne adayları doğum şekline nasıl karar vermeli?

Doğum şeklinin ne olacağı konusunda karar verilirken anne adayları normal doğum hakkında bilgilendirilmelidir. Normal doğumun fizyolojik olduğu, sezaryen ile doğum yönteminin ancak anne ve bebek açısından gelişebilecek tıbbi zorunluluklar nedeniyle tercih edilebileceği anlatılmalıdır.

Çok teşekkür ederiz Gülçin Hanım. Daha detaylı bilgi almak isteyenler ve de size ulaşmak isteyenler için iletişim bilgisi alabilir miyiz?

drgulcin20@hotmail.com

CEVAP VER