Yeme Bozukluğu Psikliyatrik Sorun / Psikolog Cemrenaz Coşkun / 06.10.2018

0
619

Yeme bozuklukları, anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve son yıllarda tanımlanan tıkanırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıkların içinde yer aldığı bir tanı grubudur. Bu hastalıkları ruhsal kaynaklıdır ve bedensel belirtiler ön planda gibi görünse de ciddi ruhsal sorunlarla beraberdirler.

    Anoreksiya Nervoza: Belirgin olarak vücut ağırlığının düşük olmasına rağmen, kilo almaktan yada şişmanlamaktan aşırı korkma, beslenmeyi ihtiyacın altında kısıtlama, aşırı egzersiz, diyet yapma, kusma, sık tartılma ve aynaya bakma şeklinde davranışlar ve kendini değerlendirmede vücut ağırlığına gereğinden fazla önem verme ile tanımlanır. Ruh sağlığı ile beden sağlığı da değerlendirilmelidir.    Bulimiya Nervoza: Aşırı yeme atakları ve ardından gelen kusmaların ön plana olduğu bir yeme bozukluğudur. Hasta zayıf bir bedene sahip olmak için anoreksiyada olduğu gibi yediklerini dışarı atmak ister. ( Bu iki bozukluğun arasındaki fark bulimiya hastalarının hafif kilolu ya da normal beden ağırlığında olamamalarıdır. )

    Yeme bozuklukları psikolojik, çevresel ve ya sosyo-kültürel sebeplerden meydana gelebilir. Beden sağlığımız için mutlaka bir doktora danışmalıyız. Tek bir tedavi yaklaşımından çok bir çok yaklaşımın bir araya gelişi ile hastaya yardımcı olmak daha doğrudur.

‘Psikolog Cemrenaz COŞKUN’

TEILEN
Önceki İçerikÇameli Fasulyesinin Lezzeti Toprağından
Sonraki İçerikDoğru Bilinen Yanlışlar / Ant. Nevin Beydoğan / 05.10.2018
Psikolog Cemrenaz Coşkun
1995’de Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2014 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde başladığı lisans deneyimini 2017’de tamamladı. Stajyerlik deneyiminin ilk durağı Denizli Devlet Hastanesi oldu. Hastane bünyesinde AMATEM, Poliklinik, TRSM ve Palyatif Bakım Ünitesi’nde çalıştı. 2016 yılında Özel Egeli Bakım Merkezi’nde Stajyer Psikolog tecrübesini yaşadı. 2018’de ise Özel Ege Gönülden Bakım Merkezi’nde stajyer olarak mesleğini sürdürdü. 2017 yılında çeşitli bilimsel eğitim ve çalışmaların içinde yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’de gönüllü öğretmenlik yaptı. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Şuan kendine ait ofisinde danışanlarına hizmet veriyor. Fotoğraf çekmeyi, resim yapmayı, yüzme ve voleybol oynamayı, dans etmeyi, sinema ve tiyatroyu seviyor. Felsefe kitapları başta olmak üzere kitaplara büyük ilgisi var.

CEVAP VER