Kulak Çevresinde Şişlik / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Kulak çevresinde en sık görülen kitle yağ kistidir. Kulak memesinde ve hemen arkasındaki cilt altında görülürler. Selim kitlelerdir, görüntü bozukluğu dışında sorun çıkarmazlar. Cerrahi olarak total eksizyonları gerekir, sadece içinin boşaltılması halinde tekrarlamaları kesindir.

Kulak önünde görülen kistler ise doğumsal artıklardan kaynaklanırlar. Enfekte olmaları halinde belli olurlar. Enfeksiyonun tekrarlaması halinde cerrahi eksizyonları gerekir.

Kulak ön altında görülen kitleler genellikle tükrük bezine aittir. Bu kitlelerin bir uzman tarafından görülmesi gerekir. Büyük çoğunluğu selim tümörlerdir, ancak kötü hastalığa dönüşme potansiyelleri bakımından ameliyat gerektirirler.

Yemek yerken kulak önünde ağrılı şişlik oluşması tükrük bezi taşı vb hastalıklara işaret eder.

Kulak arkasında kemik üzerinde ele gelen mercimek büyüklüğündeki kitleler genellikle lenf nodudur. Saçlı derideki enfektif durumlara cevap olarak gelişirler. Zararsızdırlar ancak tamamiyle yok olmazlar.

Kulak kepçesi üzerinde ülserasyon gösteren veya büyüyen her türlü kitleye şüphe ile bakılmalı, en kısa zamanda biyopsi alınmalıdır. Erken saptanan lezyonlarda kür şansı olduğu gibi kozmetik sonuçlar da yüz güldürücüdür.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER