Çocuk Psikolojisi ve Oyun Terapisi / Aile Danışmanı Merve Erbaş / 13.11.2018

0
915

‘’Ne olacak bu çocuğun hali? Ne yapsak sorunu çözemiyoruz, biz çabaladıkça sorun sanki daha da büyüyor. Gitmediğimiz doktor kalmadı. ’’ Bunlar ailelerden ( özellikle annelerden ) sıkça duyduğumuz cümleler. Evet, günümüzde çoğu anne çocuğu büyürken, sağlıklı beslenmesinden temiz giyinmesine; sosyalleşmesinden ahlaki gelişimine kadar tüm detaylara ince eleyip sık dokuyarak karar verir. Aile maddi manevi  tüm varlığını çocuğu için ortaya sermiştir; fakat çocuk tüm bu olup bitenlerden habersiz, içinde yaşadığı sıkıntıya çözümler bulabilmek adına bazı davranışlar sergiler. Bu davranışlar genelde aileyi zorlayan, üzen, kızdıran, anlam veremedikleri davranışlar olabilir.

‘’Olumsuz/uygunsuz diye tabir ettiğimiz’’ bu tür davranışlar günlük yaşam akışını giderek zorlaştırır ve aile en sonunda soruna çözüm bulabilmek için bir yola girer. Bu süreci öncelikle çocuk doktorları, psikiyatrlar ve en sonunda terapistler izler.

 Bu alanda çözüme yönelik bir çok terapi türü bulunmakla birlikte temelleri yıllar öncesine dayanan ancak şu günlerde adını sıkça duyduğumuz ‘’oyun terapisi’’ çocukların kendilerini en rahat ifade ettikleri terapi türüdür. Nasıl ki yetişkin terapisinde güven ve rahatlık birinci koşulsa ‘’oyun terapisi’’ için de çocuğun ortama alışması ve güvende hissetmesi temel koşuldur. Hal böyle olunca terapiye gelen çocuklar, anne-babasına söyleyemediği ya da anne- babası tarafından anlaşılmadığı hissine kapılarak içe kapanma gibi davranışlarını terapistine kolaylıkla açma eğilimine girerler. Eğer aile bu konuda iyi eğitim almış bir oyun terapistine denk geldiyse süreç anne-babanın da işbirliğiyle kolay ve sağlam ilerler.

‘’Oyun Terapisi’’nin çocukla ilgili neredeyse tüm sorunlara kalıcı ve sağlam çözümler getirebilen geniş bir çalışma alanı vardır. Boşanmadan şiddete, okul fobisinden öfke nöbetlerine, çocuk mastürbasyonundan, otizme kadar birçok konuda olumlu sonuçlar alan oyun terapisi ailelere de çocukla iletişim gibi konularda destek sağlamaktadır.

Çocuğunuzla ilgili zorluk çektiğiniz birçok konuyu oyun terapistiniz ile birlikte çözebilmeniz dileğiyle…

Oyun Terapisti, Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist – Merve ERBAŞ

TEILEN
Önceki İçerikArtı Koleji ATA’sını Unutmadı
Sonraki İçerikGenital Estetik / Op. Dr. Onur Saka / 14.11.2018
Aile Danışmanı Merve Erbaş
1992 yılında Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2012 yılında kazandığı Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünden 2016 yılında mezun olan Erbaş’ın hayatında yeni bir pencere açıldı. Staj dönemini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu ve Pamukkale Sosyal Hizmet Merkezi’nde yaptı. Bir yıl boyunca süren staj döneminden sonra başladığını mesleki eğitimlerine hiç ara vermedi. Aile danışmanlığı, cinsel terapi, bağımlılık ve oyun terapisi, MMPI çok yönlü kişilik envanteri, Denver 2 gelişimsel tarama testi ve çocuklarda BDT ve masal terapisi eğitimlerini aldı. Şu an aktif olarak özel bir klinikte oyun terapisi, aile danışmanlığı ve cinsel terapi hizmetlerini uyguluyor. Geleceği şekillendirecek olan bugünün çocuklarının ruhsal gelişimlerine elinden geldiğince fayda sağlamayı amaçlayan Erbaş, ailelere de doğru yönde destek olabilmeyi ilke ediniyor.

CEVAP VER