Genital Estetik / Op. Dr. Onur Saka / 14.11.2018

0
892

Her ne kadar iç çamaşırları ile saklanan bir bölge olsa da genital organlardaki bazı bozukluklar insanları estetik ve fonksiyonel olarak olumsuz etkilemektedir. Bu bölge ile alakalı problemler bırakın doktorla paylaşmayı insanların kendilerini bile çok zor inandırdıkları sıkıntılardır. Ancak günümüz estetik cerrahisinin sunmuş olduğu çözümler insanların yüzünü güldürmeyi başarmaktadır. Bayanlarda genital organların dış dudaklarında pörsüme ve dolgunluğunda azalma, iç dudak boyutlarında asimetri ve boyutlarında artış, doğumlar sonrası vajende genişleme karşımıza en çok çıkan problemlerdir.

Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikiyetini kaybetmesi sonucunda genital estetik uygulanmaktadır. Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormallikler genital estetik ile restore edilmektedir. Vulvadaki yapısal deformasyonlar özellikle dış dudakların büyük olması halinde, estetik operasyon uygulanmaktadır. Zorlu doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi amacı ile vajina estetiği uygulanabilmektedir.

Bayanlarda en sık olarak karşılaşılan problem iç dudak boyutlarındaki asimetriler ve aşırı büyümedir. Bu bölgeden uygun şekillerde dokular çıkartılarak iç dudak boyutları eşitlenebilir veya küçültülebilir. Dış dudaklarda pörsümeler ve yumuşak dokuda azalma için yağ enjeksiyonları uygulanmakta, kilo ve yaşla aşırı yağlanmış dudaklara ise liposuction yapılabilmektedir. Doğumlar sonrası genişleyen vajina, basit bir doku çıkarma işlemi ile daraltılabilmektedir. Bu işleme vajinoplasti denmektedir. Genital bölgenin kimyasal peeling ile renginin açılması yapılan diğer bir işlemdir.

Genital bölge estetik ameliyatları ameliyathanede ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bazı durumlarda spinal anetezi veya lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Ameliyatlar ağrılı olmayıp, oluşan ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir niteliktedir.

Hastalar aldıkları anestezi türüne göre ya bir gece kalır ya da aynı gün taburcu edilirler. 2 gün sonra banyo yapabilirler. Ameliyat sonrası bölge hijyeni çok önemli olduğundan vajinoplasti ve labiaplasti operasyonu sonrası özeli solüsyonlarla yıkama önerilir. Cinsel ilişkiye 3 hafta sonra izin verilir. 3. haftadan sonra koşma harici sporlara izin verilir. 6. haftadan sonra tüm aktiviteler serbesttir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı – Op. Dr. Onur SAKA’

TEILEN
Önceki İçerikÇocuk Psikolojisi ve Oyun Terapisi / Aile Danışmanı Merve Erbaş / 13.11.2018
Sonraki İçerikSağlığın Korunmasında Diyetisyenin Rolü / Diyetisyen Elvan Nalçacı / 15.11.2018
Op. Dr. Onur Saka
1982 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1999 yılı üniversite sınavında Türkiye 42.’si olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Bölümü’nü kazandı. Fakülteyi 2005 yılında Bölüm 2.’si olarak bitirdi. 2005 yılı TUS sınavında Türkiye 14.’sü olarak tıp eğitimi boyunca hayalini kurduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda göreve başladı. 2011’de uzmanlık eğitimini tamamlayıp mecburi hizmetini Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptı. Van Depremi döneminde yaptığı hizmetlerden dolayı T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirildi. Aynı hastanede 2012 yılından hizmet süresini doldurduğu 2013 yılına dek Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği ile Yanık Ünitesi Şefi olarak görevlendirildi. Devlet Hizmet yükümlülüğünün dolması sonrası Temmuz 2013’te Aydın Nazilli Devlet Hastanesi’ne atandı. Nazilli Devlet hastanesinin ilk Plastik Cerrahı olarak kliniğin kurulmasında ve bölge halkını bu hizmetle tanıştırmakta önemli rol oynadı. Mayıs-Temmuz 2013’te Los Angeles, ABD’de UCLA Plastik Cerrahi Kliniği’nde gözlemci olarak bulundu. Eğitim sürecindeki tescilli başarısını, çalıştığı kurumlarda klinik tecrübesi ve becerisi ile perçinleyen Op. Dr. Onur Saka gerçekleştirdiği tedavi ve ameliyatlarla ilklere imza attı. Evli ve iki çocuk babası olan Op. Dr. Onur Saka Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde görev yapmaktadır.

CEVAP VER