Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı / Aile Danışmanı Merve Erbaş / 20.11.2018

0
859

Her davranış, bir düşüncenin sonucudur. Bir yere varmak istediğimizde (düşünce) oturduğumuz yerden kalkıp hareket ederiz (davranış) Yani beynimiz düşüncelerimiz doğrultusunda bedenimize komut verir. Bunu yaparken çoğu zaman bilinçsiz yaparız fakat bazı zamanlar beynimiz, benliğimize yapılan bir saldırı hissettiğinde savunma mekanizmasını devreye sokar ve kendimizi korumamız gerektiği emrini verir. Sonucunda davranışlarımız olumsuz/uygunsuz olabilir. En bilinen örneği yalan söyleme davranışıdır.

Çocuğumuzun bir yalanını yakaladığımızda en iyi ihtimalle o an, orada çocuğa hayat dersi verme eğilimine gireriz. Hemen oturturuz çocuğumuzu karşımıza ve yalan söylemenin zararlarını tek tek ve uzun uzun anlatırız. Peki çocuk bizi dinler mi? Çoğu zaman dinler gibi görünür. Anlattıklarımızdan bir ders alır mı? Belki. Oysa ki biz, bize öğretilen en iyiyi yapıyoruz ve çocuğumuzla göz hizasında konuşuyoruz.

Aynı durumu kendimiz için düşünelim. İşe geç kaldık ve patronumuza yalan söyledik. Fakat yakalandık. Patronumuz bizi karşısına oturttu ve dakikalarca yalan söylediğimizi yüzümüze vurarak bize yalan söylemenin zararlarını anlattı. Ne kadarını dinleriz? Peki bir ders alır mıyız? Muhtemelen işe bir daha geç kalmama dersini alırız.

Çocuklarda da durum aşağı yukarı aynı. Yalan söyleyen bir çocuğa yapılacak en kötü şey yalanını yüzüne vurmak, onu aşağılamaktır. Çocuğa yalan söylüyorsun demek saçmadır çünkü çocuk yalan söylediğini zaten bilir.
En iyi ve sağlıklı olan davranış ise onu yalana iten nedeni araştırmaktır.
Çünkü yalan söylemek benliğimize yapılan bir tehdite karşı savunma/koruma mekanizmasının davranış bulmuş halidir.

Çocuk yalan söylediğinde hemen olumsuz veya onu utandıracak tepkiler vermek yerine yalan söyleme ihtiyacı hissettiren duygunun ne olduğunu düşünmek gerekir.

Çocuk kendinden yaşca ve fiziken büyük birinin (ebeveyn, öğretmen, üst sınıflarda okuyan öğrenciler) tepkisinden korktuğu için mi yalan söyledi?
Baskı altında kalarak yalan söylenmesi mi istendi?
Öz-güven eksikliğine dayalı yetersizliklerini ört bas etmek mi istedi?
Bir amacına, çaba sarfetmeden ulaşmak için mi yalan söyledi?
Yalan söylediğinde onaylandığı durumlar oldu da yalanın faydalı olduğunu mu düşündü?
Bir sorumluluktan ya da cezadan kurtulmak için mi yalan söyledi?
Öncelikle tüm bu ve bunun gibi sorulara cevap aramaya koyulmalı ve cevabı “evet” olan tüm sorular detaylı araştırılmalıdır.
Yalan söylediği düşünülen durumlar hakkında çocuğun hissettiği duygular (burada önemle durmak istiyorum, duyguların doğrusu ve yanlışı olmaz hissettiği gerçektir) ve düşünceler öğrenilmeli, bu konudaki doğru bilgiler ve yanlış bilgiler çocuğa öğretilmelidir. (Örn: kendinden fiziken büyük olan bir arkadaşı  tarafından iteklenen çocuk, aşağılanmış hissetmesiyle yüzleşememek için durumu tam tersiymiş gibi anlatabilir. Böyle durumda yalan söyleme demek yerine fiziksel farklılıkların üstünlük doğurmadığı çocuğa anlatılmalıdır.)

Oyun Terapisti, Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist – Merve ERBAŞ’

TEILEN
Önceki İçerikBurun Estetiği (Rinoplasti) / Op. Dr. Onur Saka / 19.11.2018
Sonraki İçerikAnne ve Anne Adayları Davetlidir
Aile Danışmanı Merve Erbaş
1992 yılında Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2012 yılında kazandığı Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünden 2016 yılında mezun olan Erbaş’ın hayatında yeni bir pencere açıldı. Staj dönemini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu ve Pamukkale Sosyal Hizmet Merkezi’nde yaptı. Bir yıl boyunca süren staj döneminden sonra başladığını mesleki eğitimlerine hiç ara vermedi. Aile danışmanlığı, cinsel terapi, bağımlılık ve oyun terapisi, MMPI çok yönlü kişilik envanteri, Denver 2 gelişimsel tarama testi ve çocuklarda BDT ve masal terapisi eğitimlerini aldı. Şu an aktif olarak özel bir klinikte oyun terapisi, aile danışmanlığı ve cinsel terapi hizmetlerini uyguluyor. Geleceği şekillendirecek olan bugünün çocuklarının ruhsal gelişimlerine elinden geldiğince fayda sağlamayı amaçlayan Erbaş, ailelere de doğru yönde destek olabilmeyi ilke ediniyor.

CEVAP VER