Özel Bireyler ve Hemsball / Dr. Öğrt. Üyesi Meltem Işık / 30.11.2018

0
1046

Bazı spor branşlarında yapılan uyarlamalar çeşitliliğin artmasını sağlayarak spor endüstrisini canlandırmaktadır. Özellikle ebeveynleri ile çocuklarının karşılıklı oynayabilme esnekliğini sunan ve aslında bu noktada bir oyun fikriyle ortaya çıkan hemsball her grubun uyum sağlayabileceği şekilde tasarlanmış yepyeni bir spor branşı olarak karşımıza çıkıyor. Küçüklükten gençliğe, yetişkinlikten yaşlılığa kadar her yaş grubuna hitap edebilen hemsball farklı engel gruplarının tercih edilebileceği bir spor branşı olarak birçok fayda sağlamaktadır.

İnsanların eskiden hareket etmesine sebep olan beslenme, barınma, savunma gibi hayatta kalmak için yapılan günlük rutin hareketler günümüzde değişim göstermiş yerini sağlıklı olmak, fit kalmak için yapılan egzersizlere bırakmıştır. Diğer yandan teknolojinin her alanda insanlara sağladığı kolaylıklar, çocukların hareket etmeleri için alanların ortadan kaldırılması ya da güvenli alanların giderek azalması ve zaman içerisinde çocuklarda temel motor beceri yoksunluğu ve duruş ile ilgili bozuklukların artmasına sebep olmuştur. Tam da bu noktadan hareketle açık ve kapalı ortamlarda sert bir zeminde oynanabilen ve büyük bir alana gereksinim duymayan hemsball özellikle dikkat, denge, koordinasyon ve el becerileri üzerinde yoğunlaşan bir spor olması sebebiyle yaş farkı olan bireylerin karşılıklı oynamasına müsaade eden (özellikle de ebeveynleri ile çocuklarının), büyük bir alana gereksinim duymayan ve gerekli ekipmanlara ulaşabilme kolaylığı (maddi açıdan) bakımından dikkat çekmektedir.

Özellikle bedensel engellilere yönelikte uyarlanan oyun kuralları ile her gruba hitap edebilen özellikte olması önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Hemsball, ebeveynlerin çocukları ile birlikte aktif olabilecekleri diğer yandan engeli olan bireylerin engeli olmayan bireylerle karşılıklı oynayabileceği bir spor olması bakımından önemli görülmektedir. Ayrıca, dikkatleri çabuk dağılan, odaklanma problemi yaşayan, motor beceri yeterlikleri normal bireylerin gerisinde olan zihinsel engeli, otizm spektrum bozukluğu ve down sendromu gibi özel gruplar açısından ele alındığında gözlenen sonuçlar (geriliklerin sönme eğilimi göstermesi, el becerisi ve koordinatif yetilerde gelişmelerin görülmesi, odaklanma ve dikkat sürelerinde artışların olması gibi..) bu bireylerde hemsball’un onlar için önemli bir alternatif olduğunun göstergesidir.Bedensel engelli bireyler için de uyarlanabilen hemsball onlara alternatif hareket etme imkanı sunmaktadır. Özrün engele dönüşmesini önlemede gerekli becerinin kazandırılarak günlük yaşam aktivitelerindeki kalitenin arttırılmasında (örneğin, parmak rotasyonu daha fazla kullanılan atış tekniklerinde ince motor beceri kabiliyetini arttırması gibi..) bilhassa üzerinde durulması gerekir.

Yapılan etkinlikler değerlendirildiğinde bu sporun normal bireyler kadar özel gruplarda da aktif hale getirilmesinin önemine değinmeye çalıştım.

Enerjinizin ve motivasyonunuzun hep yüksek olması dileğiyle…

Dr. Öğrt. Üyesi – Meltem IŞIK’

TEILEN
Önceki İçerikTavas Devlet Hastanesi Büyümeye Devam Ediyor
Sonraki İçerikDenizli’nin Sanat Ustasına Vefa
Dr. Öğrt. Gör. Meltem Işık
Almanya’nın Remscheid şehrinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. Lisans öğrenimi için gittiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü başarıyla tamamladı. Işık, ilk akademik çalışmasını da bayan voleybolcu ve hentbolcular üzerine yaptı. Yüksek lisans deneyimi için gittiği Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda hayata geçirdiği “Genç Voleybolcularda Smaçör ve Pasör Mevki Oyuncuları Arasındaki Reaksiyon Zamanlarının Karşılaştırılması” isimli çalışmasıyla akademik camiada adından söz ettirmeye başlayan Işık, doktora eğitimini de aynı üniversitede Prof. Dr. Erdal Zorba’nın yönetiminde tamamladı. Işık, bir dönem Herkes İçin Spor Federasyonu başkanlığı görevini de başarıyla sürdüren Zorba’nın danışmanlığında “Zihinsel Engelli Çocuklarda Hemsball Oyun Becerilerinin Motor Yeterlik Sonuçlarına Etkisi” üzerine çalışmayla akademik çevrelerden tam not aldı. Ulusal ve Uluslararası akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına katkıları olan Işık’ın geçtiğimiz günlerde dünyanın en önemli dergilerinden biri olarak iddaa edilen “International Journal of Developmental Disabilities” ‘ta “The effects of hemsball on the motor proficiency of students with intellectual disabilities / Zihinsel engelli öğrencilerin motor yeterlikleri üzerine hemsball’un etkileri” isimli çalışması büyük ses getirdi. Adnan Menderes Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak mesleki yaşamını sürdüren Işık, tenis , tiyatro ve sinema, bisiklet, doğa kampları ile ilgileniyor. 

CEVAP VER