Vertigo Bir Hastalık Tanısı Değildir / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Zaman zaman muayenehaneme “bende vertigo var, veya varmış” tansı ile hasta gelmekte. Onlara öncelikle vertigonun bir tanı olmadığını baş dönmesinin Latince karşılığı oluğunu izah etmeye çalışıyoruz. Vertigo veya baş dönmesi hastanın bir şikayetine karşılık gelen bir tanımlamadır. Hastalığın muhtemel sebeplerinden birisine yönelebilirsek ancak o zaman bir tanıdan bahsedebiliriz. Hastalığın Türkçe karşılığı ile yazımıza devam edelim. Ne demiştik hastamız baş dönmesinden şikayetçi. Peki baş neden döner ya da baş dönmesi yapan nedenler nelerdir.

Ayakta duramamak, bir tarafa doğru sendelemek, baygınlık hissi, el ve akyalarda cansızlık, sersemlik, etrafın dönmesi, yerin altından kayması ve daha pek çok şekilde ifade edilen baş dönmesi  hissi vardır. Bu tariflerin her biri baş dönmesinin bir sebebine işaret edebilir. Örneğin el ve ayaklarda çekilme hissi ve halsizlik şeker hastalarında, baygınlık hissi tansiyonun düşmesine, sersemlik hissi tansiyonun çıkmasına, etrafın dönmesi ya da yerin altımızdan kayması iç kulak hastalığına, denge bozukluğu beyin veya omurilikte bir hastalığa işaret edebilir.

Biz hekimler bu işaretlerden ve üstüne yapacağımız muayene ve tetkikler neticesinde hastalığı bir nedene bağlamaya çalışırız. Kulak hastalıkları ile sınırlı kalmaya çalışarak birkaç hastalık tanısı ifade etmem gerekirse iç kulak tansiyonu, denge siniri iltihabı, iç kulak kristallerinin yerinden oynaması, iç kulak iltihabı, iç kulak zarlarının yırtılması gibi tanılardan bahsedebiliriz. Görüldüğü gibi vertigo baş dönmesinin Latince karşılı olup herhangi bir tanıya işaret etmemektedir.

Baş dönmesi şikayetlerinin büyük çoğunluğu kulak hastalıkları nedeni iledir. Denge bozuklukları ise daha çok beyin ve omurilik hastalıklarından oluşur. Bulantı kusma ve ayakta durmada güçlük şeklinde seyreden baş dönmesi şikayetlerinin büyük çoğunluğunun kaynağı iç kulak hastalıklarıdır.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER