Karneler Tatilin Önüne Geçmemeli / Aile Danışmanı Merve Erbaş / 21.01.2019

0
922

Bir yarıyılı geride bıraktık. Bazı çocuklarımız için karne günü demek heyecan, gurur ve mutluluk demekken bazı çocuklarımız için karne günü utanç, suçluluk ve maalesef bazen ceza demektir.
Akademik alanda çocuklarından potansiyellerinin üzerine çıkmasını bekleyen aileler karnelerin eve gelmesiyle birlikte çocuklarının tatil hakkını engelleyerek tüm dönemin başarısızlığını on beş günde kapattırma yanlışına düşmektedirler.
Sevgili ebeveynler, çocuğun eve getirdiği karneye bakarak çocukla ilgili genel bir değerlendirme yapmak son derece yanlıştır.
Karneler çocuğunuzun sadece akademik alandaki yeterliliğini görmenizi sağlayan birer ölçektir. Çocuğunuzun genel durumuyla ilgili yeterli bilgiyi vermez.
Bununla birlikte akademik alandaki başarısızlığı sadece çocuğa yüklemek de en sık yapılan hatalardan biridir. Çocuğun bir çok  derste başarısız olması ebeveyn olarak sizlere çocukla ilgili önemli bir şeylerin eksik ya da hatalı olduğu bilgisini verir. Bu noktada size düşen görev, çocuğun üzerinde işe yaramayacak baskılar kurmak değil bu eksiğin ya da hatanın ne olduğunu araştırmaktır.
Bu dönemde günlük yaşamınızda çocuğu etkileyebilecek bir değişiklik yaşadınız mı? (Taşınma, okul değişikliği, öğretmen değişikliği, ölüm, aileye yeni bir birey katılması, yeni bir yaşam  şekli oluşturma vb.)
Çocuğunuzu tanıdığınızı düşünüyor musunuz? Çocuğunuzun ilgi alanları, iyi yaptığını düşündüğünüz aktiviteler, arkadaşları arasında hangi özelliğiyle tanındığı gibi…
Okul seçimine çocuğunuzu dahil ettiniz mi? Öğretmenleri ile uyumu nasıl? Öğretmenleri hakkında siz nasıl değerlendirmeler yapıyorsunuz? Çocuğunuz öğretmeniyle ilgili değerlendirmelerinizden -şahsi bakış açınızdan- haberdar mı ve bundan etkileniyor olabilir mi?

Çocuğunuz içinde bulunduğu gelişim döneminin yeterliliklerine sahip mi? Yaşıtlarıyla aynı bedensel ve zihinsel aktiviteleri ortalama olarak yapabilir mi?
Ebeveyn olarak çocuğunuzun okul başarısını kendi başarınız olarak algılıyor ve buna bağlı olarak farkına varmadan baskıcı bir tutum sergiliyor olabilir misiniz?
Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar size yaşanan sorunları çözebilmeniz için fırsatlar sunduğu gibi çocuğunuzla olan ilişkinizin de sağlıksız ilerlemesine engel olur.
Önümüzdeki iki haftada çocuklarınıza bol bol dinleneceği, oyun oynayacağı, eğleneceği zamanlar tanımak, yeni döneme başlarken stresten arınmış ve dinlenmiş hissetmesini sağlar. Dinlenmiş kişi yorgun kişiye kıyasla -çocuk ya da yetişkin farketmezsizin çalışma ve sorumluluklar konusunda daha özverili olur.
Çocuklarınızla beraber bol bol dinleneceğiniz yan yana olmaktan mutluluk duyup  eğleneceğiniz yeni dönem için gerekli olan enerjiyi toplayabileceğiniz bol sohbetli ve oyunlu bir yarıyıl tatili geçirmenizi diliyorum.

Oyun Terapisti, Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist – Merve ERBAŞ’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.