Sigara Tiryakilerine Kötü Haber

0
466

Sağlık Bakanlığı tarafından artarak devam eden sigara ve bağımlılıkla mücadelede yeni bir gelişme yaşandı. Alınan karar doğrultusunda mekanların artık sadece %30’unda sigara içilebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan sigara ve bağımlılıkla mücadele hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamında hayata geçirilen yeni düzenleme, sigara tiryakilerinin alanını kısıtladı. Düzenlemeye göre tiryakiler mekanlarda açık alanlarda artık sigara içemeyecek.

DENİZLİ’DE DURUM NASIL?

Denizli’de şehrin büyümesi ile birlikte yeni yaşam alanlarında yeni ve lüks mekanların ortaya çıkması ile birlikte kafe, restoran ve çeşitli eğlence yerlerinde bakanlığın kısıtlamasına karşılık açık alanlarda oluşturduğu yer düzeni ile çareyi bulmuştu. Ancak yeni düzenlemenin getirdiği açık alan yasağı işletme sahiplerinin maddi yükümlülüğünü arttıracak. İşletme sahipleri yeni uygulama ile birlikte yeni ruhsat almak zorunda.

Küresel Gençlik Tütün Araştırması (KGTA) raporuna göre Denizli’nin sigara ve tütün mamülleri kullanımındaki durumu okumak için tıklayınız.

YENİ DÜZENLEME NASIL OLACAK?

Dr. Fahrettin KOCA

Edinilen bilgiye göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada mekanların sadece %30’unun sigara ve nargile içenler için ayrılacağı belirtildi. Koca, Avrupa’da da Türkiye’deki gibi bu kadar fazla sigara içen alanın olmadığını hatırlatarak mekanlarda sigara içenler için ayrı bir kapı ve dışarıdan görünmeyecek ayrı bir kapalı alanın olacağını söyledi. Koca, ayrıca: “Sigara içen %30’luk kesimin, içmeyen %70’lik kesimi rahatsız etme hakkı yok. Mekanlarda en güzel yerler sigara içmeyenlere ayrılıyor. Bu çok yanlış.” dedi.

CEVAP VER