Futbolun Yeni Transferleri Finansal Oyuncular / Spor Yöneticisi Burak Öztürk

0
837

Futbol, geçmişteki tabiri ile meşin yuvarlağın peşinden koşan 22 sporcunun milyonlarca insanı peşinden sürüklemesidir. Sanayi, turizm, eğlence, rekreasyon, sağlık, bilim gibi alanlarda ekonomik potansiyel hale gelen futbol ülkemizde de dev bir endüstri halini aldı. Bu endüstrinin büyüdükçe de yönetimsel bir olgu olarak soru işaretlerini beraberinde getirdiğini görüyoruz.

Futbolun en büyük finansal unsurunu oluşturan kulüplerimiz ve profesyonel ligler arasında en büyük ekonomik boyuta ulaşan Spor Toto Süper Lig, yıllardır sürdürdüğü büyümeyi bu yıl büyük bir çöküş ile sonlandırdı. Çok değil iki yıl önce Süper Lig’in piyasa değeri 1.2 Milyar Euro iken bugün ise 630 Milyon Euro’ya kadar geriledi. Kulüplerimiz bütçe kısıtı içine girdi. Futbol ekonomistleri tarafından bu olay beklenen bir durumdu. Ancak UEFA’nın dayatmasını beklemeden zamanında gerekli önlemleri alsaydık süreç daha az sancılı geçecekti. Büyük kulüplerimiz 200 Milyon Euro’lara dayanan şişirme bütçeleri ile bundan öteye gidemezdi elbet. Hollanda ve Belçika gibi ülkeler UEFA’nın uyarılarını 5 yıl önce dikkate aldı ve futbol pastasından daha fazla pay almaya başladı.

Hepimiz zamanında Sneijder, Drogba, Reyes, Nani gibi dünya starlarını ülkemize getirmenin heyecanını yaşarken İnter kulübünün neden Sneijder’i elinden çıkarma kararı aldığını düşünmedik. İnter battı, dedik fakat işin aslı sadece bu değildi. İnter’in ekonomik pazarının Galatasaray’dan 10 kat ileride olduğunu da hiç akıllara getirmedik bile. İtalyan devi UEFA kriterleri konusunda daha erken uyandığı için, Sneijder’in yıllık 6 Milyon Euro ve diğer performans gelirleri ile kulüp bütçesinde kambur olduğunu hiç aklımıza getirmedik. Ayrıca Hollandalı futbolcunun o dönem Gianlugi Buffon ve Daniele de Dossi ile birlikte Serie A’da en çok kazanan 3 futbolcudan biri olduğunu da hatırlatayım.

Spor Yöneticisi Burak Öztürk’ün kaleme aldığı ve Milli Sporumuz Hemsball’un ülkemiz açısından önemini konu edindiği yazısını okumak için tıklayınız

Artık spor kulüplerimizde bu işin profesyonelleri olan profesyonel spor yöneticilerinin daha fazla yer alma vakti gelmiştir. Bunun için adres aramaya gerek yok. “Futbolun yeni transferleri finansal oyunculardır.” Bu iş dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de en belirgin karşılığı Spor Bilimleri Fakülteleri’nden yetişmiş spor yöneticileridir.

Spor Yöneticisi – Burak ÖZTÜRK’

TEILEN
Önceki İçerikDüzenli Egzersiz En Etkili Antidepresandır / Ant. Nevin Beydoğan
Sonraki İçerikTedavi Edilmezse Çocuklarda Anksiyete Görülebilir
Spor Yöneticisi Burak Öztürk
Burak Öztürk Kimdir? 1987 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. ilk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünden 2010 tarihinde mezun olduktan sonra bir süre muhasebe bürosunda çalıştı. Daha sonra hayatında yeni bir perde açan Öztürk, Spor Akademileri sınavlarına hazırlandı. 2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümünü kazandı. Öğrencilik yılları boyunca çeşitli öğrenci toplulukları ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi bünyesinde gönüllülük ve sivil toplum faaliyetleri içinde yer aldı. Lisans döneminde bilimsel çalışmalarına başlayan Öztürk’ün Denizlispor ve Denizli Büyükşehir Belediyespor kulüpleri üzerine yaptığı “Profesyonel Spor Kulüplerinin Kurumsal Yapısının İncelenmesi” konulu çalışması beğeni topladı. Çeşitli dernekler, bakanlıklar, belediyeler ve birçok kuruluş bünyesinde organizasyon, proje ve etkinlikler içinde yer aldı. Habitat Derneği çatısı altında “Paramı Yönetebiliyorum” projesi kapsamında çok sayıda gence finansal bilinç eğitimleri verdi. 2012 yılından bu yana Milli Sporumuz Hemsball’un tanıtılması ve yaygınlaşmasında rol aldı. Yerel ve ulusal birçok basın kuruluşu bünyesinde köşe yazarlığı ve spor müdürlüğü yaptı. Özel dersanelerde İktisada Giriş, Temel Bilgi Teknolojileri, Genel Muhasebe gibi derslere girdi. Beden Eğitimi Öğretmenliği Formasyonu alarak öğretmenlik yetkinliği kazandı. Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapıyor. 2016 yılından itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Spor Eğitim Uzmanı olarak görev yapıyor. Hemsball 2. Kademe, Wellness 1 Kademe antrenörlük belgesi sahibi. Atletizm Ulusal Hakemliği görevini yürüten Öztürk, aynı zamanda Voleybol, Basketbol, Hokey branşlarında hakemlik hizmeti veriyor. Hemsball başta olmak üzere birçok sportif faaliyet, proje ve organizasyonun içinde yer alan Öztürk 2018 yılında Pozitif Kalkınma Derneği (POZDER)’ni kurdu. Spor endüstrisinin ülkenin gelişimine ve ekonomik büyümesine önemli katkılar sağlayacağına inanan Öztürk, bu alanda sportif, bilimsel ve kültürel çalışmalarına devam ediyor.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.