Fıtık İyi Huylu Bir Rahatsızlıktır / Fizyoterapist Melisa Gültekin

0
900

Disk hernisi ya da bilinen ismiyle ‘fıtık’ çevrenizdeki birçok kişinin ve belki sizlerin de karşılaştığı bir durum. Peki fıtık nedir? Fıtık hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Omurlarımız arasında şok absorbe edici diskler bulunur. Bunlar omurgaya binen yükleri  dağıtır ve bir alt omura iletirler. Bu diskler zaman içerisinde maruz kaldıkları streslerle içerik ve şekil değiştirirler. Fıtıklaşmış disk omurga kanalındaki sinirlere bası yaparak ağrı, uyuşma ve kuvvet kaybı gibi belirtiler veren bir klinik tablo oluşturabilir.

Fıtıklaşmış disklere bel ve boyun bölgesinde sık rastlanır. Manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi fıtıkları tanımlamak için yaygın olarak kullanılır.

Her bel/boyun ağrısının sebebi fıtıklaşmış diskler midir?

Kesinlikle hayır. Birçok kişide fıtıkların herhangi bir ağrıya dahi sebep olmadığı görülmüştür. Fıtık çoğunlukla ağrıların ana nedeni olmadığı gibi sanıldığı kadar korkulacak bir şey de değildir.

Yapılan çalışmalarda fıtıkların %70 oranında kendiliğinden geri çekildiği saptanmıştır.

Yani fıtıklaşmış disk kendi kendine iyileşme gösterebilmektedir. Aynı zamanda fıtık ne kadar ilerlemişse geri çekilme o derece fazla olmaktadır. İnsan vücudunun kendini tamir etme kapasitesi tahmin edildiğinden çok daha yüksektir.

Yine araştırmalar göstermiştir ki cerrahi operasyon fıtıkta başvurulacak ilk yöntem olmamalıdır; yapılan değerlendirmelerde iki yıl sonunda cerrahi geçiren ve cerrahi olmaksızın egzersiz ve diğer yöntemler uygulanan hastalarda belirtilerin gerilemesi ve fıtığın iyileşmesi aynı oranda olmuştur.

İdrar ve dışkı kontrolünde zorlanma , bacak arasında belirgin uyuşma , ağrı ve diğer şikayetlerin şiddetinin azalmak yerine artması gibi durumlar söz konusuysa bir cerraha danışılmalıdır. Bunun dışında ameliyat düşünülmeden önce 6 hafta fizik tedavi ve diğer konservatif tedavi yöntemlerinin uygulanması hastaların yararına olup cerrahiye gerek kalmadan çoğu şikayetin kaybolduğunun görülmesini sağlayacaktır.

Denizli’de düzenlenecek Zeka Oyunları eğitimi başvuruları için telefon numarasından arayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.

Hareket etmek fıtıkların artmasına sebep olur mu?

Toplumumuzda fıtıkla ilgili sıklıkla yanlışa düşülen bir diğer konu da budur. Omurga sanıldığı kadar hassas değildir aksine büyük fiziksel streslere dayanabilecek bir yapıya sahiptir ve hayır hareket etmek fıtıklarınızın artmasına sebep olmaz.

Yürüyüş yapabilirsiniz, koşabilirsiniz , yüzebilirsiniz ve hayatınızın normal akışındaki hareketlerinize devam edebilirsiniz.

Bunun yanında kişinin fiziksel durumuna uygun olarak seçilecek egzersizler omurga ve çevresindeki yapıları kuvvetlendirip disklerin dayanıklılığını arttıracaktır.

Daha sağlam bir omurga için lokal kaslar denen omurgayı sabitleştiren kasların eğitimine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Fıtığım var endişesiyle aktivite düzeyini düşürmek fiziksel uygunluğunuzu azaltacak ve durumun kötüleşmesine zemin hazırlayacaktır.

Fıtığın sizi korkutmasına ve hayatın akışından alıkoymasına izin vermeyin. Şikayetleriniz için vakit kaybetmeden bir fizyoterapiste danışın..

Sağlıkla ve hareketle kalın..

                                                                ‘Fizyoterapist – Melisa GÜLTEKİN’

  Kaynaklar:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5256262/

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28072796

  http://www.turkishneurosurgery.org.tr/pdf/pdf_JTN_615.pdf

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28359011

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.