Anılarla PASVAK’ın Yolculuğu / Prof. Dr. Bülent TOPUZ

0
738

Önder İzmirlioğlu rahmetli babası adına hayır amaçlı bir aş otobüsü yapar. O sıralar Akhan’ı turizm amaçlı işletmek istediği için, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşme halindedir. Vakıflar aş otobüsü yerine, eve teslim sıcak yemek işini birlikte yapmayı önerir. İşin mahiyeti bir kişinin kaldırabileceği cinsten değildir. Birkaç vakıf ve dernek dolaşır, bu teklifi PASVAK (Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı) kabul eder. Bunun için bir imalathaneye ihtiyaç vardır. Öncelikle Acıpayam yolu üstündeki bir tabldot mutfağı kiralanır ve hizmete burada başlanır. Kiralık mekanlara yatırım yapmak pek heves edilecek bir durum değildir. Kendi mekanınız olsun istersiniz.

PASVAK’ın şimdi hizmet verdiği adreste bir restoran vardı. Bu restoran Bağbaşı Belediyesi’ne ait yeşil alan üzerine inşa edilmiş, yapı kullanma izni ile faaliyet gösteren bir işletme idi. Bağbaşı Belediye Başkanı Osman Yüksektepe burayı müstecirden devir almamız halinde sonrası için bizlere kolaylık göstereceğini söyledi. Burasını belirli bir maddi bedelle devir aldık. Belediye başkanımız bizim 30 yıllık kira talebimize kolaylık gösterdi ve sembolik bir rakamla burayı bize kiraladı.

***

Otuz yıla kim öle kim kala, ama öyle olmuyor işte, biz burayı nasıl vakfın mülkiyetine alabiliriz derdine düştük. Formülü Bütünşehir belediye başkanımız Nihat Zeybekçi ile oluşturduk. Kerim Çıralı ve Mehmet Efe, aynı bölgede imarlı arsalarını vakfa bağışladılar. Bu arsaları hizmet verdiğimiz arsa ile takas yaptık. Belediye bizim olan arsaya sosyal kültürel tesis inşaatı için imar izni verirken, imarlı alanları yeşil alana çevirerek bölgedeki yeşil alanı sabit tutu.

Bu alanın, bazı imar sorunlarını çözmek de Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e nasip oldu. Hüseyin başkanımızla uyumlu çalıştık, her aktivitemize katılmaya çalıştılar, ondan bitecek işlerimizi kolaylaştırdılar.

Onbeş yıllık hizmet geçmişimiz bize imkan olursa nasıl bir tesis ve nasıl bir aşevi yapılması gerektiğini gösterdi. Bu bilgi birikimi ile yeni bir aşevi yapmaya talip olduk. Bunun için uygun bir arsa arayışında olduk. Bir spor alanı içinde bulunan arsamıza karşılık, uygun bir adreste ve yeter büyüklükte bir arsaya sahip olmamızı Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan sağladı. Şimdi bu arsada karkası bitmiş bir bina yükselmekte. İnşallah ramazana bir kısmını yetiştireceğiz ve burada iftar sofralarında buluşacağız.

***

Makam sahipleri ile zaman zaman yaptığımız sohbetlerde söylediğimi burada tekrar etmek isterim. Makamlar geçici, eninde sonunda vatandaşın arasına dönüyoruz. Ama makamda iken yaptıklarımız ile anılıyoruz. Siyasi, ticari, ideolojik hiçbir tarafı ve maksadı olmayan, kamu yararına çalışan bir kurum olan PASVAK’a yapılanlar bu manada anlamlıdır.

Bugün beş yılda bir yapılan yerel seçimlerin ertesi günü. Kimi başkanlarımız yoluna devam ederken, kimi de değişmiş olacak. Biz PASVAK olarak, bu şehirde başkanlık yapan Osman Yüksektepe, Nihat Zeybekci, Hüseyin Gürlesin ve Osman Zolan’ı Denizli’nin hayırseverleri adına şükranla anmaya devam edeceğiz…

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.