Denizlimizin Gepetto Amcası / Ziraat Mühendisi Ayşen Kunduracı

0
803

Sizler de şehir yaşantısından sıkıldıysanız ve doğal ortamı özlediyseniz hemşerimiz Erdoğan Kızıl’ın hobi bahçesi ve tahta oyuncak atölyesi tam  size göre.

Hemşerimiz Erdoğan Kızıl’ın kendisine ait tekstil fabrikasının yanında hobi olarak yaptığı oyuncak atölyesi ve küçük bir  bahçesi bulunmaktadır. Erdoğan Bey  üretimle ve toprakla  tanışmamış gençlerle birlikte  küçücük bir saksıda bitki yetiştirmeyi , tahta oyuncak atölyesinde   oyuncak yapımını gençlerimize öğretmeyi amaçlamaktadır. Sanayimize ve tarımımıza yetişmiş bireyler kazandırmada ufakta olsa bir faydasının olması hemşerimize büyük mutluluk verecektir. Hem de bunu hiçbir karşılık beklemeden yapacaktır.

Haydi tarımı ve üretimi seven gençler Denizlili Gepetto Amcanın çırağı olmaya…

Denizlimizin Gepetto  amcasının  hobi oyuncak atölyesinde  kendi  tasarlamış olduğu  geçmişte kullanılan bir çok  tahta oyuncak hayat bulmaktadır.

Denizlimiz’in Gepetto Amcasının burnu uzayan pinokyosu yok  ama kendi kültürümüze uygun çok değerli  tahta oyuncakları var. Bunlar arasında El arabaları, spor yapan adamı, topaç, Denizli Horozu, beşiği, su değirmeni, şıngırdak gibi birçok oyuncağı bulunmaktadır.

Son yıllarda el yapımı oyuncaklar   tercih edilmektedir. Çünkü  satın aldığımız bir çok oyuncak içerdiği kimyasallar nedeniyle son derece zararlı olabilmektedir. Ahşap oyuncakların tercih edilme sebepleri arasında ; temizlenmesi kolay olması, uzun ömürlü olması ve sonrasında akrabaların veya ailenin diğer çocuklarına verilebilir olması, Hayır Kurumlarına veya Kreşlere bağışlanabilir ve çocuklar için daha emniyetli olması nedeniyle tercih edilmektedir. Çevre sorunlarıyla ilgilenen kuruluşların belirttiğine göre işlenmemiş ve boyanmamış olan ahşap oyuncaklar plastik oyuncaklara göre çocuklar için daha güvenlidir.

hşap oyuncak yapımı zahmetli bir iştir. Günümüzde teknoloji ahşap oyuncak yapımı gibi birçok  el sanatlarının önüne geçmiştir. Bu değerlerin nesilden nesile aktarılmasına yok olmasına izin vermemeliyiz. Erdoğan Kızıl gibi o güzel oyuncakları yapan insanlarda giderek azalmaktadır. Günümüzde bir tuşla kaybolabilecek hafıza ile yüz yüze olduğumuzu da unutmamamız gerekmektedir. Ustalık, bilgi , beceri , birikimi beyninde olan Erdoğan bey gibi insanların beyin gücünden gençlerimiz faydalansın. Bu ürünlerle birlikte   onları yetiştiren  öğreten insanlardan gençlerimizi mahrum bırakmayalım.

Spor Yöneticisi Burak Öztürk’ün futbol kulüplerinin finansal durumu hakkındaki yazısı için tıklayınız.

Sonuç olarak; şehir stresinden uzak kalmak ve doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız,  sebze ve meyve yetiştiriciliğinden  keyif alıyorsanız, atları, gezen tavukları, Denizli Horozumuzu kazları, koyun, keçileri  görmek istiyorsanız, Denizlimizin Gepetto amcasının el emeği ile yapmış olduğu  tahta oyuncakları çocuklarınıza tanıtmak istiyorsanız Erdoğan Beyin Hobi bahçesine misafir olabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi Ayşen Kunduracı’nın yaklaşan kuraklığın tarım sektöründeki etkileri ve belirtileri hakkındaki yazısı için tıklayınız.

Ziraat Mühendisi – Ayşen KUNDURACI’

TEILEN
Önceki İçerikSınava Doğru Adımlar / NLP Uzmanı Barış Balcı
Sonraki İçerikMotorsiklet Ambulanslar Göreve Başladı
Ayşen Kunduracı
1975 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde dünyaya geldi. 1993 yılında Ankara Ev Ekonomisi Meslek Lisesine tamamladı. Lisede Gıda Muhafaza, Beslenme, Köy El Sanatları konularında eğitim aldı. 1994 yılında Erzurum Tarım İl Müdürlüğü’nde göreve başladı. 1996-1998 yılları arası Ankara Tarım İl Müdürlüğü, 1998-2002 yıllarında Amasya Tarım İl Müdürlüğü, 2002-2009 yıllarında Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü’nde görev yaptı. 2009 yılından bu yana Samsun Tarım İl Müdürlüğü’nde çalışmakta. 2000 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliğini bitirdi. 2012 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden mezun oldu. Şu an iklim değişikliği biriminde çalışmakta. Samsun İli 2018-2022 yılı Kuraklık Eylem Planını hazırladı. organik tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler, yabani yenebilen bitkiler, reçel yapmak , evde doğal organik sirke yapımı, meyveli pasta yapımı konularıyla ilgilendi. Evde artık meyvelerden ve zamanı geçmiş reçellerden organik sirke ve gül suyundan Kamboçya çayı denemeleri yaptı. Fotoğraf çekmek, dans etmek, seyahat etmek, Anadolu mutfağında farklı lezzetlerle ilgilenmek hobileri arasında.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.