Çocuklarınızı Spora Yönlendirirken Dikkat Edin / Antrenör Aydın Dizman

0
503

Anne babalara düşen görev çocuklarını seveceği ve yapabileceği bir spora yönlendirmektir. Hemen hemen her çocuğun bir spor dalına ilgisi ve becerisi vardır. Onu beraber keşfederseniz ve bu sporu yapmaktan keyif alıyor ve başarılı da olursa kendini değerli ve mutlu hissedecektir. Spordaki başarı özgüven ve özsaygıyı da beraberinde getirir, kuralları öğretir. Kazanma ve kaybetmenin ne anlama geldiğini anlarlar.

Aileler çocuklarını bir spora başlatmadan önce topla oynanan oyunları ailecek oynayabilir ya da çocukların fırlatma, yakalama, zıplama, koşma, vurma, yüzme gibi becerilerini serbestçe keşfetmek ve onları geliştirmek için destek olabilirler. Aileler bunları yaparken mümkün olduğunca keyifli, eğlenceli olması önemlidir zira baskı olduğunda çocukların spordan soğumasına neden olabilir.

Ailelerin dikkat etmesi gereken bir başka önemli konu da kendi hoşlarına giden sevdikleri, beğendikleri, zamanında yaptıkları veya prestijli buldukları bir spor değil, çocuklarının becerebileceği ve keyif alacağı bir spor dalı olması önemlidir. Sürekli kaybeden, beceremediği halde zorla devam ettirilen çocuklar pes edebilir ve spordan da soğuyabilir.

Antrenör – Aydın DİZMAN’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.