Sporda Suyun Önemi / Antrenör Aydın Dizman

0
632

Çoğumuz suya yeterince önem vermiyoruz. Fakat hepimiz suyun yaşamımız için hayati önem taşıdığının farkındayız. Peki konu spor olunca bu değişiyor mu? Hayır. Sporda suyun önemi çok büyük. vücudun su dengesini korumak; hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için son derecede önemlidir. Sporcularda kaybedilen sıvının en kısa zamanda yerine konması; sakatlanmanın önlenmesi, kas ağrılarının geciktirilmesi, yorgunluğun geciktirilerek performansın arttırılması açısından önemlidir.

Her insanın hayatında olduğu gibi, sporcularında hayatında su vazgeçilmez bir öğe, eşsiz bir yaşam kaynağıdır. Sporcu başarısı ve performansı için suyun önemini iyi bilmeli ve hayatındaki yerini iyi belirlemelidir. Su, vücudumuzun % 60’ını oluşturmaktadır. Yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan solunum, sindirim ve dolaşım gibi birçok vücut fonksiyonunda eşsiz bir role sahiptir. Suyun hücresel aktivitelerde rol oynaması, vücuttan toksin maddelerin uzaklaştırılması, kana giden oksijeni arttırması, vücut sıcaklığını düzenlemesi, sindirimde kullanılması ve yağ metabolizması gibi spor performansımıza da ciddi etkileri olacak çok önemli rolleri var. Sporcular için önemli olan bir diğer işlevi de, vücut ısısını ayarlamaktır. Formanızı ıslatıp sizi rahatsız eden, alnınızdan dökülerek canınızı sıkan ter, vücudumuzda yer alan sudan başka bir şey değildir. Kaybettiğiniz suya sahip çıkmakta performansınızın altın anahtarıdır.

YETERİNCE SU İÇTİĞİMİZİ NASIL ANLARIZ?

Su alımı kişiye, sıcaklığa, giyilen kıyafete ve aktifliğe göre değişir. Yapılan bir araştırmada anaerobik kas gücünde  %3’lük bir su kaybında %19’a varan bir performans kaybı olduğu görülmüş.[1] Dolayısıyla kaybettiğimiz suyu yerine koymalıyız. Yeterince su içtiğimizi anlamak için kullanabileceğimiz en kolay yöntem idrar rengimizi takip etmek olacaktır. Açık sarı bir idrar rengi yeterince su aldığımızı gösterir. Bu renk koyu sarı tonlarında olursa daha çok su içmemiz gerektiğini gösterir. Aynı zamanda ağız kuruluğu, baş dönmesi, güçsüz hissetmek, sıcak çarpması, kas spazmları da susuz kaldığımızın göstergeleridir ve bunlar başımıza gelmeden önlemimizi alarak su içmeliyiz.

HİDRASYON VE DEHİDRASYON

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir, fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

Sporcular ve egzersiz yapanlarda Hidrasyonun (vücudun gün içinde ihtiyacı olan sıvı ihtiyacının karşılanmasıdır) sağlanması çok önemlidir. Terle kaybedilen su yerine konulmadığında kişinin yaşamı tehlike altındadır.Hidrasyonun sağlanması için en temel ilke vücuda giren ve çıkan su miktarının eşit olmasıdır.

Dehidrasyon (Sıvı kaybı- vücuttaki su miktarının azalması); Dehidrasyon spor müsabakalarında ve antrenmanlarda sıklıkla görülen aşırı su kaybına bağlı görülen en önemli sağlık sorunudur. Dehidrasyon ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler toparlanma periyodu sürecinde yiyecek ve içecek alımı ile karşılanmaya çalışılır. Vücutta oluşan sıvı kaybının yeterli düzeyde yerine koyulmaması sadece performansı düşürmekle kalmaz bununla birlikte sporcularda ciddi düzeyde sağlık problemlerine yol açmaktadır.

‘Antrenör – Aydın DİZMAN’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.