Fransa’yı Yendiğimiz Zaman Büyük Takım Olmuyoruz! / Antrenör Aydın DİZMAN

0
562

Sevgili okuyucularım. Bu yazımda sizlere geçtiğimiz günlerde oynanan Türkiye – Fransa futbol müsabakasından bahsedeceğim. Maç sonunda basın açıklamalarında bulunan A Milli Futbol Takımımızın Teknik Direktörü Şenol Güneş Fransaya karşı uzun bir süreden sonra ilk galibiyetimiz ama büyütülecek bir galibiyet değil şu anlamda Fransa yine büyük bir takım büyük bir futbol ülkesi oyuncu üreten ve üretmeye devam eden aynı zamanda yıldız oyuncularını dünya çapındaki takımlarda oynatan bir takım. Şenol Hocanın tespitleri çok doğru ve yerinde ne demek istedi acaba bu söylemleriyle bunu biraz açmak istersek ;

Futbolda gelişmişliğin ölçüsü en popüler ve en bilinen göstergeler o ülkenin milli takımlar düzeyinde büyük ve önemli organizasyonlardaki başarı düzeyidir.

Bir diğeri ise ülkelerin kulüp takımları düzeyinde başta şampiyonlar ligi olmak üzere ağırlıklı kıtalar düzeyindeki büyük organizasyonlardaki başarı düzeyi ile bu organizasyonlara ülke olarak kaç takımla katılındığı oranıdır.

Bu ölçütler ve göstergeler elbette geçerliliği olan ve genel anlamda o ülkelerdeki futbol düzeyini işaret eden ölçütler göstergelerdir. Büyük organizasyonlarda ülkeler hem milli takımlar düzeyinde, hem de kulüpler düzeyinde başarı elde ediyorlar ve bunu istikrarlı bir şekilde sürdürebiliyorlarsa, bu durum o ülkelerin futbolunun gelişmişlik düzeyi açısından gerçekten önemlidir. Bu cümlelere örneği  2009 yılında Ülkemizde yapılan U16 Ege kupasından vereyim.

O yıl Fransa şampiyon olmuş Türkiye ise 3.bitirmişti o kadrolara baktığımızda ise

Areola (Paris Saint Germain) , Lucas Digne ( Everton) , Samuel Umtiti (Barcelona) , Paul Pogba (Manchester Unıted) , Yaya Sonogo (Touluse) , Abdoulaye Doucouré  ( Watford) , Kondogbia (Valencia) , Maxime Dupé  (Nantes)

Peki o yıl kadromuzda bulunanların isimleri nelerde diye sorarsanız geneli 2. Ve 3.liglerde futbol oynuyor bir kısmı ise futbolu bıraktı.

Peki bizim ölçütlerimiz nelerdir Fransayı yenince Dünya Şampiyonu olmuş gibi davranmalarımız, cümlelerimiz ve sevinçlerimiz bu konuda yine çok akıllı bir şekilde düşünüp söyleyen ve herkezinde bu şekilde düşünmesini sağlamak için uğraşan Şenol Hoca şunları söylemişti hayal aleminde yaşamayalım Fransa Fransadır. Biz bunu değiştirmek istiyoruz daha yeni başladık bizim emekleme dönemimiz sadece sahaya çıkıp futbol oynayalım diyerek futbolun günü birlik sevinçlerle değil sistemli ve kurgulanmış futbol oyununu oyuncalara aktarıp onların inanarak bir sistem takımı olmamız ve bundan sonra başarının geleceğini anlatmaya çalışmıştır.

Antrenör – Aydın DİZMAN’

TEILEN
Önceki İçerikSporda Suyun Önemi / Antrenör Aydın Dizman
Sonraki İçerikSınav Kaygısı / Barış Balcı / Haftanın Manşeti Programı
Aydın Dizman
1980 yılında Denizlide dünyaya geldi.1997 yılında Denizli Lisesini tamamladı.2002 / 2007 yılları arasında Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi Rekreasyon Bölümünü tamamladı. İlk yılında İngilizce eğitimi alarak 2007 yılında bölümünü bitirdi. 2007 ile 2016 yılları arasında Denizlispor Alt Yapısında her yaş gruplarında Antrenörlük yaptı. 4 yıldır UEFA B lisansına sahip. 2016 yılından itibaren Denizli Amatör Futbolunda çeşitli takımlarda görevlerine devam etti. Şuan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Okullarda Usta Öğretici olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Seyehat etmek, kitap okumak yeni yerleri keşfetmek ve futbol hobileri arasında

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.