Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları / Antrenör Aydın Dizman

0
438

Çocuğunuzun bedensel ve kas gelişimi için spor ile ilgilenmesi son derece önemlidir. Çocukların kemik yapısı daha küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar. Kemik yapısını güçlendirici ve sağlamlaştırıcı egzersizler, çocuğunuzun yetişkinlik döneminde de sağlıklı olmasına katkı sağlar. Spor, çocuğunuzun fiziksel gelişimine olumlu yönde katkı sağlamanın dışında aynı zamanda psikolojik ve sosyal gelişimini de olumlu yönde destekler. Özgüvenini geliştirir, takım çalışmasına yatkınlığını artırır, paylaşmayı öğretir, saygı duymayı, kazanmanın ve kaybetmenin ne kadar önemli olduğunu, zamanı doğru kullanmayı ve daha birçok değeri öğretir.

Bazı hastalıkların önüne geçer. Kalp gelişimini sağlıklı bir şekilde destekler. Kilo kontrolünü sağlar. Kısacası spor, çocuğunuzun fiziksel ve duygusal anlamda sağlıklı bir geleceği olabilmesi için alt yapı oluşturur.

Özgüvenini Geliştirir : spor  çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine de büyük ölçüde yardımcı olur. Çocuğunuz spor yaparken kendi başına hareket etmenin, sorumluluk almanın, başarmanın ve zorluğun üstesinden gelmenin ve sınırları aşmanın ne demek olduğunu daha iyi öğrenir, böylece güven duygusu gelişir.

Kilo Kontrolü İçin Önemlidir : Çocuklar küçük yaşlarda abur cubur tüketimine çok fazla yatkındır. Böylece kilo almaya başlayacaktır. Çocuğunuzun spor yapması kontrolsüz kilo alımının önünü keser ve sağlıklı yaşamı, bir yaşam tarzı olarak benimsemesine yardımcı olur.

Kas Gelişimini Destekler : Çocuğunuz yeterince hareketli bir yapıya sahip değilse onu spora yönlendirerek kaslarının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli spor yapması, kas kabiliyetini geliştirir ve ileride yapacağı herhangi bir sporda başarılı olmasını sağlar.

Sosyal İlişkilerini Güçlendirir : Bedensel gelişiminin yanı sıra spor, çocuğunuzun birtakım değerleri kazanmasına da yardımcı olur. Kendine saygı duymayı, paylaşmayı, empati kurmayı ve arkadaş olmayı öğretir. Tüm bunların yanında iletişim yeteneğinin geliştirir. Zorluklarla mücadele etmeyi, elindeki imkanları iyi değerlendirmeyi ve sürekli mutlu hissetmeyi öğrenir.

Antrenör – Aydın DİZMAN’

TEILEN
Önceki İçerikYaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?
Sonraki İçerikKanser Taramalarında Denizli, Türkiye Birincisi
Aydın Dizman
1980 yılında Denizlide dünyaya geldi.1997 yılında Denizli Lisesini tamamladı.2002 / 2007 yılları arasında Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi Rekreasyon Bölümünü tamamladı. İlk yılında İngilizce eğitimi alarak 2007 yılında bölümünü bitirdi. 2007 ile 2016 yılları arasında Denizlispor Alt Yapısında her yaş gruplarında Antrenörlük yaptı. 4 yıldır UEFA B lisansına sahip. 2016 yılından itibaren Denizli Amatör Futbolunda çeşitli takımlarda görevlerine devam etti. Şuan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Okullarda Usta Öğretici olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Seyehat etmek, kitap okumak yeni yerleri keşfetmek ve futbol hobileri arasında

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.