Sıcak Havalarda Spor Yapmak / Aydın Dizman

0
325

Artık iyi biliyoruz ki zinde ve sağlıklı kalmak istiyorsak, düzenli egzersiz yapmak şarttır. Yazın sıcak havalarda spor yapmaya devam edebilmek oldukça zor olabiliyor. Hava çok sıcaksa, egzersiz ciddiyse özellikle aşırı terlemeye bağlı vücuttaki sıvı kaybının da birlikte olmasıyla “hipovolemi” dediğimiz yani damarlarda dolaşan kan miktarının azalmasına bağlı olarak ya da kan basıncının düşmesine bağlı olarak bayılmalar olabilir.

Hava sıcaklığı artıkça, vücuttaki kan-damar sisteminde damarlarda bir genişleme olur  bu genişlemenin kan basıncını düşürdüğünü ve bunun da kan dolaşımını yavaşlattığını, İleri yaşlarda ve aşırı sıcakta yapılan aşırı eforlu sporların kalp krizi ve beyin kanamalarına neden olabileceğini söyleyebiliriz

Peki sıcaklar yüzünden yaptığımız spora ara vermek zorunda mıyız? Elbette hayır! Sadece dikkat etmemiz  gereken bir takım detaylar var. Yoğun sıcakların etkin olduğu günlerde etkili bir şekilde spor yapmak için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayabiliriz.

Spor Yapmak İçin En Uygun Saat : Metabolizma, ışıkla birlikte harekete geçtiği için, güneşin doğmasıyla birlikte metabolizma hızı artmaya başlar ve yapılan araştırmalar sayesinde, en yüksek performansın öğleden önceki saatlerde alındığı gözlenmiştir. Ayrıca daha iyi uyumak için gündüz yapılan spor oldukça yararlıdır. Spor yaparken bir diğer amaç daha fazla kalori yakmak olduğu için spor yapmak için en uygun saat sabah kahvaltısından öncedir, yani kalktıktan hemen sonra yapılandır. öğleden sonraki geç saatler ile akşamüstü saatleri de spor için uygun olmakla birlikte bu saatlerde daha hafif yapılan spor, örneğin basit hareketler yapmak ve açık havada dolaşmak gibi, daha yararlı olacaktır.

Ön Soğuma Yapmak : Sporcular önceden vücutlarını soğuttukları zaman  sıcak ortamlarda daha iyi performans göstermişlerdir örnek verecek olursak  Alnına ve boynunuza soğuk havlu koymak, spor öncesi soğuk duş almak veya soğuk su içmek  başlıcaları olabilir.

Bol Su İçmek : Kuşkusuz sıcak günlerde spor yapmasak dahi asla bırakmamamız gereken bir alışkanlık bol su içmek. Bol su içmek sıcak havalarda yaptığınız egzersiz sırasında terleme sisteminizin daha iyi çalışmasını ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Sıcak havalardaki antrenman setleri esnasında içtiğiniz su ter oranınızı yüksek tutar ve kan hacminizi normale yakın seviyelerde korur.

Terlemek İçin Giyinmek : Garip geldiğini, hele ki sıcak günlerde terlemekten iki kat hoşlanmadığınızın da farkındayım ancak terleme vücudun en başta gelen soğutma mekanizması. Dolayısıyla spor yaparken mutlaka günlük kıyafetlerinizden ziyade spora uygun kumaş ve kıyafetleri tercih etmek gerekiyor. Güneş ışığını yansıtan açık renkli giysiler giymeye çalışın.

Kendinizi Dinleyin : Sadece spor yaparken değil, her zaman yapmamız gereken bir kural. Herkes kendisini tanır ve ne zaman, nerede durması gerektiğini daha kolay fark edebilir. Sıcak havada spor yaparken zorlanmaya başladığınız anda yorgunluk, huzursuzluk, sersemlik, terleme, oryantasyon bozukluğu ve mide bulantısı gibi işaret veya belirtiler olursa egzersizi durdurun ve hemen serin bir yere geçin.

Yavaş Başlayın, Yavaşlayın : Isının efor sırasında vücudu koruduğu kanıtlanmıştır. Beyniniz sürekli olarak iç vücut sıcaklığını izlemektedir.  Ve tehlikeli seviyelere yükselen iç vücut sıcaklığınızı önlemek için kas aktivitenizi sınırlayarak vücudu korumaya çalışır. Hatta ilk günlerde spor yaptığınız süreyi kısa tutup, yavaş yavaş arttırmakta fayda var. kendinizi normal seviyede zorlamaya devam edin ve serin günlerdeki kadar zorlanmaya dayanıklı olmayan vücudunuzu anlamaya çalışın.

‘Aydın DİZMAN – Antrenör’

CEVAP VER