Fazla Et Yenmesi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir

0
118

Sağlık Bakanlığı Kurban Bayramı’nda beslenmenin temel prensipleri konusunda çalışma yaptı.

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle et tüketiminde artış görüldü. İnsan vücudu için önemi tartışılmaz olan kırmızı et, yanlış tüketildiğinde bir takım sağlık problemi yaratabiliyor. Bakanlığın uygulamaya koyduğu çalışma ile uzman diyetisyen tarafından aşırı et tüketimi sonrası midede görülebilecek gaz, şişkinlik, ağrısı ya da posa içeriğinin düşük olmasından dolayı kabızlık görülebileceği belirtildi. Ayrıca beş temel besin grubunun da mutlaka sofrada bulundurulması gerektiği söylendi.

SİNDİRİM ŞİKAYETLERİ YAŞAMAMAK İÇİN PORSİYONU AZALTALIM

Kurban Bayramında mide rahatsızlıkları ve sindirim şikayetleri sıkça rastlanan problemlerden biri olurken vatandaşlar et tüketimi konusunda uyarıldı

KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ OLANLAR DİKKAT

Kroner Kalp rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere kalp sorunları olanlar dikkat etmelidir. Safra kesesinde çamur öyküsü olan bireylerde ise ette bulunan yoğun yağ oranı sebebiyle şikayet artışı sık rastlanılan durumdur.

BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ÖNEMLİ

Et tüketiminin yanında bireyler beş temel besin grubu olan ekmek, et, süt, sebze ve meyve grubunun mutlaka sofrada bulunması gerektiği Sağlık Bakanlığı diyetisyenleri tarafından belirtildi.

 

CEVAP VER