Tatil Sonrası Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalı? / Antrenör Aydın Dizman

0
114

Tatil sonrası beslenme alışkanlıklarını düzene sokmak gerekiyor. Tatil sonrası kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için ;

Günde 3 saatten uzun aç kalmayın. Uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı edin. Ara saatlerde yeşil çay ve kahve tüketin. Öğünlerde az miktarda da olsa et, tavuk, balık gibi proteinlere yer verin. Ara öğünlerde süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerine yer verin.

Tatil Sonrası Hemen Hafiflemek İçin Bunları Yapmanız Gerekmektedir.

Bazı Yağlar Metabolizmanızı Hızlandırır : Beslenmenize bazı yağları dahil etmeniz daha fit olmanıza yardımcı olacaktır. Balık ve kuruyemişlerde ve bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) düzenli olarak alınmasının, metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırmada kanıtlandı.

Süt Ürünleri Zayıflamanıza Yardımcıdır : Kalsiyum mineralinin yetersiz alımının, vücutta yağ depolanmasının tetiklenmesine sebep olduğu biliniyor. Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen kişilerin iştahlarını kontrol etmeleri de daha zordur. Günlük beslenmenize 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt eklemek için daha fazla vakit kaybetmeyin.

Uyku Sürenize Dikkat Edin : Günde 5 saatten az uyumanın size 300 kalorilik fazla yiyecek alımına mal olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca yapılan bir çalışmada, günde 8 saat uyuyanların günde 5 saat uyuyanlara göre %56 oranında daha fazla yağ kaybettikleri belirlenmiştir.

Her Öğüne Bir Protein İlave Edin : Proteinli yiyeceklerin sindirim süresi, diğer besinlere göre daha uzun olduğundan, termik etki adı verilen enerji harcamasını arttırırlar. Her öğünde süt ürünleri veya et ürünleri gibi bir proteine az miktarda da olsa yer vermek fit kalmanızı kolaylaştırır.

Kahve : Kahvenin içerdiği kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Ayrıca son dönemde yapılan çalışmalarda, egzersizden 30 dakika önce içilen kahvenin egzersiz esnasında yağ yakımını arttırdığı belirlenmiştir. Ancak günlük 300 mg kafein sınırınız olduğunu unutmayın. Bu da günde maksimum 3 kahve demek oluyor.

Yeşil Çay : İçerdiği polifenollerin ve kafeinin gücü ile metabolik hızı arttırdığı biliniyor. Günde 1-2 kupa yeşil çay içmeye daha fazla vakit kaybetmeden başlamalısınız.

Su : Yapılan bilimsel araştırmalarda, suyun metabolizma hızlandırıcı öğelerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Metabolizma üzerinde direk bir etkisi olmasa da, vücut su kaybettiğinde metabolizmanın da yavaşladığı bilinir.

Antrenör Aydın DİZMAN

TEILEN
Önceki İçerikÇocukların Yaz Spor Okulu Coşkusu
Sonraki İçerikYaz Aylarında Beslenme / Diyetisyen Emine Çomak
Aydın Dizman
1980 yılında Denizlide dünyaya geldi.1997 yılında Denizli Lisesini tamamladı.2002 / 2007 yılları arasında Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi Rekreasyon Bölümünü tamamladı. İlk yılında İngilizce eğitimi alarak 2007 yılında bölümünü bitirdi. 2007 ile 2016 yılları arasında Denizlispor Alt Yapısında her yaş gruplarında Antrenörlük yaptı. 4 yıldır UEFA B lisansına sahip. 2016 yılından itibaren Denizli Amatör Futbolunda çeşitli takımlarda görevlerine devam etti. Şuan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Okullarda Usta Öğretici olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Seyehat etmek, kitap okumak yeni yerleri keşfetmek ve futbol hobileri arasında

CEVAP VER