Yaz Aylarında Beslenme / Diyetisyen Emine Çomak

0
268

🌞Yazın gelmesiyle ile birlikte yaz aylarında beslenme ve vücut sağlığının korunması önem teşkil etmektedir Sıcaklık ve nemin artışıyla vücudumuz bu koşullara uyum sağlamaya çalışmaktadır.
🌞Günlük 2,5 – 3 lt sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Günlük sıvı ihtiyacının yarısını su olarak almak ve bununla birlikte elektrolit dengesini düzenlemek için bir veya iki su bardağı kadar maden suyu içmek, ya da naneli limonata, bol naneli cacık, tuzlu ayran gibi sıvının yoğun olduğu besinler tüketilmelidir.

🌞Yaz aylarında meyve ve sebze tüketimi günde 6-7 porsiyon tüketilmelidir. Yine bu aylarda antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesine de özen gösterilmelidir. C vitamini içeren yeşil biber, maydanoz, çilek, erik, bol miktarda A vitamini içeren yumurta,süt ve süt ürünleri, havuç, kayısı ve E vitamini içeren tahin, kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem gibi gıdalar antioksidandır.
🌞Günlük üç ana ve en az iki ara öğün tüketilmesi ve öğün atlanmaması gerekmektedir.Özellikle yaz aylarında akşam yemekleri güneşin geç batması nedeniyle geç saatlere tüketilebiliyor bu hususa dikkat edilmeli, akşam yemekleri olabildiğince erken saatlerde ve hafif gıdalarla hazırlanmalıdır. Yağlı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
🌞 Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra vitaminlerle birlikte kalsiyum,fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi minerallerden zengin olan dondurma veya sütlü tatlıları tüketmeliyiz.
🌞Kalorisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve ile yapılmış tatlılar, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir.

🌞Kırmızı etin yağ oranı yüksek olduğu için daha çok balık ve tavuk tüketilmeli yada kırmızı et, sebze yemekleri ile tüketilmelidir.
🌞Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan, doygunluk hissi veren salata, tam buğday ekmeği, sebze yemekleri tüketilmelidir.
🌞 Tok karnına fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır ve yemek yedikten minimum 1-1,5 saat sonra yapılmalıdır.
✨Sağlıkla kalın🌞

‘Diyetisyen Emine ÇOMAK!

Emine Çomak'ın Diğer Makaleleri

CEVAP VER