Kahvaltının Hayatımızdaki Önemi / Diyetisyen Elif Topuz

0
270

2010 da yapılan Türkiye beslenme ve sağlık araştırması sonucuna göre; Türkiye de %14 civarında kişinin kahvaltıyı atladığı belirtilmiştir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. İnsan metabolizması gün içinde en hızlı çalıştığı vakit öğleye kadardır. Öğleden itibaren yatana kadar metabolizma hızı yavaş yavaş düşüşe geçer. Bu nedenle, biz akşam yemeğinden sonra bir şeyler tüketmeyi nadir durumlar dışında çok önermeyiz.  Kahvaltı hem zengin besin içeriği dolayısıyla, hem de günün ilk öğünü olduğundan oldukça önemlidir. Güne kahvaltısız başlamak o günün bedensel ve psikolojik anlamda verimsiz geçeceğine işarettir.

Vücut uyku halinde bile çalışmaya devam eder. Bu nedenle sabah kalktığınızda aç olacağınız için kahvaltı edilmemesi durumunda yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı yaşanması muhtemeldir.

Kahvaltısız bir düzen özellikle okul çağı çocukların performansını olumsuz etkiler.

Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapmayan kişilerin obez(kilolu)  olma oranının daha yüksek olduğu da belirtilmektedir.

Sabah alınacak kalori günü dengelemek ve diğer öğünlerinizi daha dengeli ve aşırıya kaçmadan yapmanızı sağlayacaktır. Kahvaltının atlanması durumunda genellikle geç saatte poğaça tarzı hamur işleriyle yapılan öğünler yer almaktadır. Bu da kişinin hem kahvaltıdan alacağı besinleri alamamasına hem de yağ içeriği yüksek kötü karbonhidratları fazla tüketmesine neden olacaktır.

Bizim önerimiz sabah kalktıktan sonra 1 saat içinde kahvaltının yapılması yönündedir. Öğle yemeğinin geçe kalmaması açısından da 9 u geçmeyen kahvaltılar sağlıklı olacaktır. Kahvaltı içeriğinde; haşlama veya az zeytinyağı ile yapılmış yumurta, zeytin, peynir, mevsimine göre bol yeşillik veya domates, salatalık ve tam tahıllı ekmek ürünü gibi bir kahvaltı tabağı düşünülebilir.

Unutmayın, düzenli kahvaltı etmek sizi bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı ve zinde tutacaktır.

‘Diyetisyen Elif TOPUZ’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.