Okul Çağı Çocuklarda Beslenmeye Dikkat / Diyetisyen Elif Topuz

0
210

Eylül ayı ile beraber eğitim ve öğretim dönemi başlıyor. Okulların açılması ile birlikte beslenme düzeninde de ister istemez değişiklikler oluyor.

Gençler okul döneminde birçok öğünü okul yemekhanesinden veya kantinden yemek durumunda kalabiliyor. Bu dönemde oluşabilecek sağlıksız ve dengesiz bir düzen, kilo kontrolü açısından ve ileriki zamanlarda karşılaşılabilecek olası hastalıklara zemin hazırlıyor.

Okul çağı çocuklarının beslenmelerine; özellikle gelişme dönemindeki çocuklar için ayrı dikkat edilmesi gerekiyor.

Sağlık bakanlığının bu konu ile ilgili kantin düzenlemesi de bu konunun ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Bu düzenleme okulda ki kantinlerde satışı yasaklanan yiyeceklere dikkat çekiyor. Bu yiyecekler arasında basit şeker içeriği yüksek çikolata, gazlı içecekler, soğuk çaylar, bütün şekerlemeler ve yağ içeriği yüksek cipsler, hamur işleri yer alıyor. Burada amaç okul çağı çocuklarının bu tarz yüksek şeker ve yağ içeriği olan gıdalara erişimini mümkün olduğunca engellemek.

Tabi ki burada en önemli görev aileye düşüyor. Ailenin bu konuda bilinçli olması ve sağlıklı beslenme konusunda çocuğa yön vermesi çok önemli. Evdeki beslenme düzenini sağlıklı ve dengeli yürütmesi gerekmekte ki, çocuk gelişme çağında sağlıksız bir beslenme düzenine alışmasın. Bu süreçte ebeveynler için çocuklarına okulun beslenme düzenine göre atıştırabilecekleri ana ve ara öğünleri beslenme çantası içinde yanlarına vermek ve bunu alışkanlık haline getirmek önemli.

Beslenme çantası için; ana öğün olarak tüketebilecek tam tahıllı bir sandviç (mevsim sebzeli ve peynirli) yanına ayran seçeneklerin başında geliyor.

Teneffüs aralarında tüketecekleri taze ve kuru meyveler, çiğ kuru yemişler veya süt ürünleri sağlıksız kantin ürünlerinin yerini aldığında, sağlıklı ve dengeli beslenmiş olacaklar, buna bağlı olarak okul performansı ve dikkati olumlu yönde etkilenecektir.

Okul hayatı uzun bir süreç. Küçük yaşlardan itibaren çocuk sağlıklı bir beslenme düzeni kazanırsa bu bütün hayatını etkileyecektir.

‘Diyetisyen Elif TOPUZ’

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.