Erkilet: “Bademcik ve Geniz Eti Vücudun Sigortası Değildir”

0
107

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Erkilet, çocuklarda geniz etinin büyük olmasının, burnun arka deliklerinin kapanmasına neden olabileceğini ifade etti.

”Geniz eti büyümesi sebebiyle, burnu tıkanan çocuklar, gece kaliteli uyuyamayacağı için okul başarısı olumsuz etkilenebilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekir.” diyen Op. Dr. Emre Erkilet, çocuklardaki geniz eti hakkında bilgiler verdi. “Geniz eti, burnun en arkasında, geniz denilen bölgede yerleşik bir dokudur. Her çocukta normalde bulunur. Ancak bazı çocuklarda sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları veya allerji gibi nedenlerle büyür ve büyük kalıp, solunum yolunu tıkayabilir.’’ şeklinde sözlerine devam etti.
Geniz eti büyük olduğu zaman burnun arka deliklerinin kapandığını söyleyen Erkilet, “Geniz etinin solunum yolunu tıkaması sonucunda; ağzı açık uyuma, horlama ve uykuda kısa süreyle nefes kesilmesi (uyku apnesi) gelişebilir. Ağızdan nefes almaya bağlı diş çürümeleri ve çene yapısındaki değişikliklere bağlı olarak gelişen ortodontik problemler görülebilir. Ayrıca geniz etinin büyük olması durumunda orta kulağı havalandıran östaki kanalının da fonksiyonu olumsuz etkilenir ve geniz eti problem olan çocuklarda orta kulak sıvısı problemleri sık görülmektedir.” dedi.

HANGİ DURUMLARDA GENİZ ETİ ALINIR?
Op. Dr. Emre Erkilet, “Eğer çocukta, hasta olmadığı zamanlarda bile ağzı açık uyuma, horlama ve de özellikle uykuda nefes durması şikayetleri var ise, ilaç tedavisi ile düzelmeyen orta kulak sıvı problemleri sık yaşanıyorsa, tekrarlayan sinüzit şikayeti sık sık yaşanıyorsa bu durumda olan çocuklarda geniz etinin alınması gerekmektedir.” diye konuştu.

BADEMCİKLERİN ALINMASINI GEREKTİREN DURUMLAR…

Bademciklerin alınması ile ilgili Dr. Erkilet, “Yılda 3-4 kereden daha sık bademcik iltihabı geçiriyorsa, bademciklerin çok büyük olduğu, nefes almayı ve yutmayı olumsuz etkilediği durumlarda ve bademcik apsesi geçiren çocuklarda gerekebilir.” diye konuştu.

“BADEMCİK VE GENİZ ETİ VÜCUDUN SİGORTASI DEĞİLDİR!”

Bademcik ve geniz etinin alınması çocuklarda bağışıklık sistemini zayıflatarak daha kolay hasta olmaya neden oluyor mu? sorusuna Erkilet; “Halk arasında geniz eti ve bademciklerin fonksiyonu için “Vücudun sigortasıdır” diye tanımlanan yanlış bir inanış var. Bu dokular, her ne kadar bağışıklığı sağlayan lenfoid sistemin birer parçası olsa da yapılan uluslararası çalışmaların hiç birinde, bademcik ve geniz etinin alınmasının vücudun bağışıklık sisteminde kalıcı bir eksikliğe neden olduğu gösterilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.