Alzheimer Derneği'nden Arşiv Niteliğinde Eser

Alzheimer Derneği, proje kapsamında bastırdığı kitap ile gündem oldu. Alzheimer dünyasına ışık tutacak bu eserin mimarı Alzheimer gönüllüleri...

Alzheimer Derneği'nden Arşiv Niteliğinde Eser
20 Kasım 2020 - 00:57

Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi, hayata geçirdiği Avrupa Birliği projesiyle birlikte arşiv niteliğinde olan kitap çıkardı. "Unutanları Unutmamak İçin Bilinçlenelim, Güçlenelim" projesi kapsamında katılımcı uzmanlar tarafından online seminerler verildi ve proje sonunda da Alzheimer hastaları, yakınları ve bu alanda araştırma yapmak isteyenler için arşiv niteliğinde kitap basıldı.

Eryılmaz: "Uzmanlarla Hasta Yakınlarını Buluşturduk"
Derneğin Denizli şubesi başkanlığını yapan Hülya Eryılmaz: proje kapsamında Alzheimer hastalığına farkındalık, hasta yakınlarına destek, hastaların aktif ve bilinçli bakımı için de kaynak niteliğinde olacak kitap bastıklarını, online seminerlerle uzmanlarla hasta ve yakınları buluşturduklarını kaydetti. Bu çerçevede de basılan kitabın ismini proje ismi de olan "Unutanları Unutmamak İçin Bilinçlenelim, Güçlenelim" olarak koyduklarını söyledi. Bu projede emeği geçenlere ve destek verenlere teşekkür ettiklerini kaydeden Eryılmaz, sivil toplumun gereği olan birliktte ve dayanışma işinde işin üstesinden geldiklerini belirtti.

A'dan Z'ye Alzheimer Anlatılıyor
Başkan Eryılmaz'ın önsözü ile başlayan kitap; Sultan Çağrıcı, Gülfizar Sözeri-Varma, Neslihan Türkçüler, Gülay Yiğitoğlu, Gülbahar Korkmaz, Ali Kitiş, Nihal Büker, Saniye Ekmekçioğlu, Ufuk Çelebioğlu"nun uzmanlık alanlarındaki makaleleriyle devam etti. Hastalıkla ilgili konular, psikolojiyi ilgilendiren içerikler, beslenme, yasal konular ve engelli haklarının anlatıldığı makalelerle birlikte A'dan Z'ye alzheimer anlattıldı.

Projede Görev Sorumluluklar
Projemiz Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi eliyle yürütülen STÖ-Akademi İş Birliği Destek Programı kapsamında hazırlandı.. İçerik ise tamamen Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi ve Pamukkale Üniversitesi Geropsikiyatri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin sorumluluğu altında yapıldı. 


 

Bu haber 357 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum