Amaç Kilo Kontrolü İse… / Nevin BEYDOĞAN / 17.06.2017

0
1029

Kilo kontrolü amacı ile spor yapıyorsak mutlaka beslenmemize ve metabolizmamızın çalışma hızına  ve günlük su tüketimimize de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Düzenli egzersiz yapmak bazal metabolizma hızımızı arttırır, bu da spor yaptığımız zamanlarda,  enerji miktarımızı yükselterek metabolizmamızın canlanmasına katkı sağlar. Egzersiz sadece o an enerji miktarımızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda dinlenme esnasındaki enerji tüketiminizi de arttırır.

Bizler enerjimizin %60 ila %70’ini dinlendiğimiz esnada yakarız.  Bu oranlar, egzersizden sonra dinlenmenin başladığı andan itibaren enerji tüketimini ifade etmektedir.

Sadece hareket halindeyken değil uyurken, otururken de enerji harcarız. Düzenli olarak haftada en az üç kere spor yaptığımız sürece dinlenme esnasında yaktığımız enerji miktarını da yükseltmiş oluruz.

Spor yaparak kalori yakmak, yediklerimizden kısarak kalori yakmaktan daha zordur.

Sadece günlük aldığı kalori miktarını düşürerek kilo vermeye çalışan biri; kalori tüketimini azaltmadan spor miktarını arttıran birinden daha kolay kilo verecektir.

Fakat!

Tükettiğiniz kalori miktarını azaltmakla yetinir ve spor yapmazsanız, araştırmalara göre verdiğiniz kiloları geri alma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Çünkü metabolizmanın çalışma hızı düşer, metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte, hareket halinde olsak bile daha az kalori yakabiliriz.

Vücudun gitgide daha az kalori yakabilmeye başlamasıyla birlikte, bir yandan da daha az kalori tüketmeye devam edersek de kilo vermeyi tamamen durdurabiliriz.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.