Tek doz aşı ile aşılananların % 66'sında koruyucu antikor seviyesine ulaşıldı.

Dünyanın başına bela olan koronavirüse karşı geliştirilen aşıların güvenirliliği ve etkinliği şiddetle tartışılmaya devam ederken Türkiye'de de bir araştırma yapıldı.

Tek doz aşı ile aşılananların % 66'sında koruyucu antikor seviyesine ulaşıldı.
23 Şubat 2021 - 08:00
Reklam
Sinovac aşısının ülkemize gelmesiyle birlikte ülke genelinde yaygın kullanıma geçildi. Pek çok ülkede, aşının etkinlik ve güvenirlilik oranları araştırmalara konu olurken; bir analiz de Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinden geldi. Yapılan araştırmaya göre koronavirüs geçirmeyen katılımcılarda tek doz aşı sonrası yüzde 66 antikor oluştuğu gözlendi.

Aşının etkinliği, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan bir çalışma ile değerlendirildi. Gönüllü sağlık çalışanları ile gerçekleştirilen çalışmada, katılımcılar COVID-19 enfeksiyonu geçirenler ve geçirmeyenler olarak iki gruba ayrıldı.
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Uzmanlarca gerçekleştirilen araştırmaya göre, COVID-19 geçirme öyküsü olmayan ve daha önce SARS-CoV-2 antikor pozitifliği saptanmayan 42’si erkek, 48’i de kadın olmak üzere toplam 90 sağlık çalışanı katıldı. Katılımcıların ortalama yaşının  41,2 yıl olarak hesaplandığı araştırmada, ilk doz aşıdan 14 gün sonra katılımcıların 32’sinde (yüzde 36) antikor titresi eşik değer olan 50 AU/mL üzerinde olmak üzere pozitif saptandı. Bu grupta ilk doz aşıdan 28 gün sonra bakılan antikor titresinin yüzde 66’ya yükseldiği saptandı. Bu sonuca göre ikinci doz aşıdan sonra daha fazla denekte antikor titresinin yükseldiği gösterildi.
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

Son 4 ayda COVID-19 geçiren 12 erkek ve 17 kadından oluşan toplam 29 sağlık çalışanın oluşturduğu ikinci grupta ise ortalama yaş 41,4 olarak hesaplandı. İkinci grupta ilk doz aşıdan 14 gün sonra katılımcıların 25’inde (yüzde 86,2) antikor titresi eşik değer olan 50 AU üzerinde olmak üzere pozitif saptanırken, ilk doz aşıdan 28 gün sonra antikor titresi eşik değerin üzerinde saptanan katılımcı sayısının 27’e (yüzde 93,1) yükseldiği gözlendi.

Araştırma sonucu elde edilen veriler, uzmanları umutlandırdı.  Buna göre, COVID19 geçirmeyen sağlık çalışanlarında tek doz aşı sonrası bile yüzde 66 antikor oluştuğu gözlendi. Ayrıca 28’inci günde elde edilen daha yüksek antikor titrelerinin 2’nci doz aşının 28’inci günde yapılması kararının doğruluğunu destekleyebileceğini açıklayan ekip, aşının COVID-19 geçirenlerde de antikor titrelerini yükselttiğini ve antikoru negatif olan iki katılımcıda antikor titrelerini pozitifleştirdiğini bildirdi. Uzmanlar, elde ettikleri verileri Dünya Sağlık Örgütünün COVID-19 geçiren bireylerin de aşılanması ile ilgili önerisini desteklediğini belirtti. Çalışmanın, 2’nci doz aşıdan 14 gün sonra ölçülecek antikor titreleri ile tamamlanması bekleniyor.

Haber Kaynağı: MediMagazin.com
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum