Aşırı Kilo Diyabet Riskini Arttırır

0
493

Denizli Güncel Sağlık köşe yazarlarından Diyetisyen Elif Topuz, Dünya Diyabet Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Vatandaşları uyarı ve bilgilendirme yapan Topuz, diyabeti anlattı.

IDF (Uluslararası Diyabet Federasyonu) verilerine göre 2040 yılında her 10 yetişkinden 1’inin (642 milyon kişi) diyabet olması bekleniyor. Peki diyabet nedir, ne tür etki yapar, insan vücudu için riskleri nelerdir? Topuz, hepsi ve daha fazlasını Denizli Güncel Sağlık’a açıkladı.

Topuz: “Tanısı Konmamış Çok Sayıda Diyabet Hastası Vardır.”

Elif TOPUZ

Diyabet hakkında bilgiler veren Topuz, şunları kaydetti:

“Tanısı konmamış fakat diyabet hastası olan birçok kişi vardır. Bu nedenle diyabetin ne olduğunu öğrenmeden riski önlememiz çok zordur. Diyabet; vücudun yeteri kadar insülin üretememesi ya da üretilen insüline karşı direnç göstererek kan şekerinin normal sınırlarda tutulamamasıdır.”

Topuz: “Aşırı Kilo Diyabet Riskini Arttırır.”

Beslenmenin diyabete karşı önemli bir unsur olduğunu kaydeden Topuz sebze tüketimine de dikkat çekerek aşırı kilo konusunda da uyarılarda bulundu:

“Diyabetten korunmada  beslenmenin yeri  çok önemlidir. Rafine şeker ve gıdalardan uzak durmalı beyaz unu hayatınızdan çıkarıp tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Mevsiminde bol sebze tüketilmelidir. Mümkün olduğunca paket ürünlerden uzak doğal tercihler yapılmalıdır. Sağlıklı ara öğünler eklenmelidir. Su tüketime dikkat edilmelidir. Ayrıca kilo kontrolünüzün sağlanması gerekir. Aşırı kilo diyabet riskini artıran en önemli faktörlerdendir. Bu süreçte beslenmeyi takip eden düzenli fiziksel aktivite diyabetten korunmada en büyük yardımcınız olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.