Avrupa Birincisiyiz, Daha Sert Tedbirlerin Alınma Zamanı Geldi

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz çarpıcı açıklamalara başvurdu.

Avrupa Birincisiyiz, Daha Sert Tedbirlerin Alınma Zamanı Geldi
30 Kasım 2020 - 18:45

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, ‘‘30 bin vakayla Avrupa'da birinci sıraya oturmuş durumdayız. Geçtiğimiz hafta alınan tedbirlerin çok da yararının olmadığını görüyoruz. Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi’’ dedi.

"Büyük ihtimal bugün de yeni kararlar alınacaktır" diyerek sözlerine başlayan Kayıpmaz, 14 günlük tam kapanmayla ilgili de, "Kapatma iyi ama ardından gevşemeyle birlikte sayı artıyor" ifadelerine başvurdu. 

Bugün Yeni Karalar Alınacaktır
Geçtiğimiz hafta alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer tedbirlerin büyük bir yararının olmadığını görüyoruz. Bunun da yeni kısıtlamaları getireceğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle bugün de yeni kararlar açıklanacaktır. 30 bin vaka ile Avrupa'da birinci sıraya oturmuş durumundayız. İnsan hareketliliğini azaltma adına bugün adımlar atılacaktır. Daha sert tedbirlerin alınma zamanı artık gelmiştir.

14 Günlük Kapatma Gündemde Mi? 
Saat 10.00'da yasak bitiyor, insanlar hemen dışarıya çıkıyor. Kalabalık oluşturuyor. Toplu taşıma araçlarında kalabalık oluşuyor. Hastalık yayılma fırsatı buluyor. Salgının ne kadar süreceğini bilmediğiniz için 14 günlük kapatma etkili ama kapatmanın ardından gevşemeyle birlikte vaka sayıları artıyor. Salgında sürdürülebilir tedbirlere gitmekte fayda var. Aslında birçok tedbir uygulanabilir. Tam kapatma da buna dahil. Ama bunların hepsinin artısının ve eksisinin de düşünülmesi lazım. Ekonomik ve sosyal boyutları da var. 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum