Beden ve Ruh Sağlığı / Güncel Sağlık / 15.01.2019

0
999

Denizli Güncel Sağlık köşe yazarlarından Psikolog Cemrenaz Coşkun, DRT TV’de yayınlanan, Prof. Dr. Bülent Topuz’un sunduğu Güncel Sağlık programının konuğu oldu.

DRT (Denizli Radyo Televizyonu)’de yayınlanan Güncel Sağlık programında, Prof. Dr. Bülent Topuz’un konuğu Cerrahi Hastanesi’nde Psikolog olarak görev yapan Cemrenaz Coşkun oldu. Beden ve Ruh Sağlığı konusunun yer aldığı programda hasta ve ruh sağlığı konuşuldu. Programı Canlı olarak 27 Ocak Pazar günü izleyebilirsiniz.

Üniversite hayatının yanında çeşitli sertifika programlarını tamamlayarak sürekli kendini güncellediğini ifade eden Cemrenaz Coşkun, farklı türden hastaların kişisel özellikleri ve çevresel koşullara göre farklı terapiler uyguladığını belirtti.

Psikolog Cemrenaz Coşkun’un konuk olduğu Güncel Sağlık Programını CANLI izlemek için tıklayınız.

Topuz: “Hekimler, Psikologlara İhtiyaç Duyuyor.”

Prof. Dr. Bülent Topuz

Yardımcı sağlık hizmetlerinin hastanın iyileşmesi sürecinde etkili olduğunu söyleyen Topuz ise psikologların da ameliyat öncesi ve sonrasında önemli bir görevi üstlendiğini belirtti. Beyin ve obezite cerrahisi ile ilgilendiğini belirten Coşkun ise genellikle psikolojik desteğin yeterince önemsenmediğini belirtti. Birçok şeyin hekimlerden beklendiğini belirten Topuz, iş yoğunluğu sebebiyle hastalarına tedavi öncesi ve sonrasında yeterince destek sağlayamadığını belirterek bir arayüze yani psikologlara ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Cemrenaz Coşkun: “Amacımız Kilo Verdirmek Değil, Hayat Kalitesini Arttırmak”

Cemrenaz COŞKUN

Herkesin farklı bir yaşam öyküsüne sahip olduklarını belirten Coşkun, özellikle obezite hastalarından kilo vermek üzerine yoğun taleplerinin olduğunu belirtti. Hastalarından da örnek veren bazı hastaların cinsel tacize uğramış kadın hastalarından bahsetti. “Kadınların bazılarının cinsel tacize uğradıktan sonra kadınlıklarını gizlemek için kilo almaya yöneliyor.” diyen Coşkun: “Biz ise danışanlarımızın hayatları daha iyi hale getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

“Hastalara Bütüncül Yaklaşmak Gerekir”

Tedavi yöntemleri ile bazı hastaların hızlı değişim beklediğini söyleyen Topuz, buna istinaden Coşkun’a: “Bedeni değişen hastanın ruh hali nasıl değişir?” şeklinde soru yöneltti. Topuz’un sorusuna obezite hastalarından örnek vererek cevap veren Coşkun, ameliyat sonrası 40-50 kilo veren hastaların olduğunu ve bunun özgüveni arttırdığını, hastanın sosyal fobilerini yenmesinde etkili olduğunu ve cesaretini arttığını söyledi. Hastalara bütüncül yaklaşmak gerektiğini de söyleyen Coşkun, kişinin fiziksel ve psikolojik durumlarını çevresel koşullarla birlikte değerlendirmek gerektiğini belirtti.

“Aile İyileşme Sürecinde Etkilidir”

Hastanın tedavi süreci hakkında da bilgiler veren Coşkun, ameliyat öncesi doktordan hastanın hayat hikayesi ve sağlık durumu hakkında bilgi aldığını ve hastanın durumuna göre hasta ve yakınlarını psikoterapi hizmeti verdiğini söyledi. Ailenin de hastanın iyileşme sürecinde etkili olduğunu söyleyen Coşkun, morali yüksek tutmak gerektiğini söyledi.

“İlaç Tedavisi Psikologların Görevi Değildir.”

Topuz’un Psikolog ve Psikiyatristin tedavi sürecindeki yerini sorması üzerine söz alan Coşkun çeşitli hastalık durumlarına göre hastaları psikiyatristlere yönlendirdiğini söyledi. Hastalara ilaç tedavisi uygulamanın psikologların görevi olmadığını belirten Coşkun, kişilerin kendi sıkıntılarını ancak kendilerinin halledebileceğini, psikologların ise yönlendirebileceğini ya da yol gösterebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın’ın konuk olduğu Güncel Sağlık Programını izlemek için tıklayınız.
1995’de Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2014 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde başladığı lisans deneyimini 2017’de tamamladı. Stajyerlik deneyiminin ilk durağı Denizli Devlet Hastanesi oldu. Hastane bünyesinde AMATEM, Poliklinik, TRSM ve Palyatif Bakım Ünitesi’nde çalıştı. 2016 yılında Özel Egeli Bakım Merkezi’nde Stajyer Psikolog tecrübesini yaşadı. 2018’de ise Özel Ege Gönülden Bakım Merkezi’nde stajyer olarak mesleğini sürdürdü. 2017 yılında çeşitli bilimsel eğitim ve çalışmaların içinde yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’de gönüllü öğretmenlik yaptı. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Şuan kendine ait ofisinde danışanlarına hizmet veriyor. Fotoğraf çekmeyi, resim yapmayı, yüzme ve voleybol oynamayı, dans etmeyi, sinema ve tiyatroyu seviyor. Felsefe kitapları başta olmak üzere kitaplara büyük ilgisi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.