Reklam
  • Reklam

Bel ve Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Wellbeing uzmanı ve zayıflama koçu olan Nevin Beydoğan bel ve göbek yağlarından şikayetçi olanlar için çözüm önerileri sundu.

Reklam
Bel ve Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulabiliriz?
12 Ocak 2021 - 09:30

Doğru beslenerek ve doğru egzersizleri yaparak bel ve göbek yağlarından kurtulmak mümkün.

Bel çevresi erkeklerde 105 cm, kadınlarda 88 cm üzerinde ise karın yağlarını eritme konusunda ciddi düşünmenin artık vakti gelmiş demektir. Bazen bel ve göbek yağlarının tek sebebi beslenme ve spor da olmayabiliyor; İlk sebeplerden biri stres olabiliyor.

Kişinin adrenalin anında salgıladığı kortizol hormonunun stres ile ilişkisi bulunuyor, yani sürekli stresli hissediyorsak kortizol hormonunun salgılanmasını tetikliyoruz ve karın bölgesinde yağlanmanın olmasına sebebiyet veriyor olabiliriz, stresten uzaklaşmanın en güzel yöntemlerinden biri de spor yapmaktır.

Vücudumuz karbonhidrat tüketimi sonucunda insülin üretir kandaki şeker oranını ayarlayan insülün kortizol ile birlikte hareket eder kortizol kandaki glikoz oranını dengelemeye yardımcı olur, ancak kortizol aynı zamanda insüline karşı olan direnci azaltır ve tip 2 diyet hastalığı riskini arttırır bu da yağlanmayı arttırır. Tükettiğimiz karbonhidrat miktarını azaltırsak vücudumuz daha az insülin salgılar  böylelikle kortizol seviyesi de dengelenir ve karın bölgesindeki yağları yakmamız daha rahat olur.

C vitamini de kandaki şeker oranını dengeler ve fazla kortizol salgılanmasını engeller bazen günlük koşuşturmada sağlıklı beslenemeyebiliyoruz buna da dikkat etmekde fayda var C vitamini içeren sebze ve meyveleri daha çok tüketerek C vitamini seviyesini kontrol edebiliriz.

Yeterince Su İçmemek Vücudumuzda Yağlanmaya Sebep Olabiliyor

Suyun bir yığın faydasının olduğunu artık hepimiz biliyoruz cilt sağlığına iyi geldiği gibi indirekt olarak kilo kontrolüne de yardımcı oluyor, yeterince su içmemek de vücutta kortizol hormonunun salınımını arttırıyor.
Diğer bir sebep olarak her gün sekiz saat uyumamız gerekiyor, yaptığımız diyetler ve egzersizler hala bize yeterince sonuç vermiyorsa uyku konusunu da değerlendirmemiz sağlıklı olacaktır yeterince uyumamak da vücutta kortizol hormonu seviyesini arttırıyor olabilir ve ayrıca, uykusuzluk ve halsizlik bazen aşırı yemek yemeye sebep olabilir.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SputnikV Aşısı Türkiye'de Üretilecek
SputnikV Aşısı Türkiye'de Üretilecek
Avrupa Kıtasında Koronavirüs
Avrupa Kıtasında Koronavirüs