“Bir Hayatı Kurtarmak, İnsanlığı Kurtarmaktır”

0
457

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın birlikte yürüttüğü TÜRKÖK projesinin 3. yıldönümü kapsamında hasta ve donörlerle bir araya geldi.

TÜRKÖK Projesi kapsamında kanla, canla yardımlaşmanın önemine dikkat çeken Demircan; “Bir hayatın kurtuluşuna vesile olmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir. Allah ömürlerine ömür katsın. Burada, bu yüce duyguya hep birlikte tanık oluyoruz.” dedi.

“Amacımız en kısa sürede 500 bin gönüllü verici”

TÜRKÖK tarafından, 5 yılda 250 bin gönüllü bağışçı hedeflenirken 3. yılın sonunda 310 bine ulaşıldığını kaydeden Demircan; “Amacımız en kısa sürede 500 bin gönüllü verici sayısına ulaşmaktır” diye konuştu.

TÜRKÖK’ün bugüne kadar yarısı çocuk olmak üzere 636 hastaya umut olduğunu  ve 2016 yılında yapılan akraba dışı nakillerin % 40’ı, 2017 yılında ise nerdeyse % 50’sinin TÜRKÖK bağışçılarından temin edilen kök hücrelerle gerçekleştiğini dile getiren Demircan; “Bugün itibari ile 83 kemik iliği nakil merkezimiz bulunuyor. 2017 yılında gerçekleştirilen kemik iliği nakli 4099 olmuştur.” diyerek gelinen noktayı özetledi.

Bakan Demircan konuşmasında şunları kaydetti; “TÜRKÖK 3 yıl önce akraba dışı kemik iliği nakli bekleyen hastalarımıza uygun verici bulmak amacıyla kuruldu. Daha önce nakil için gerekli kök hücre yurt dışından 6-8 ayda temin edilirken artık 3 ay kadar kısa bir sürede ulaşıyoruz. Bu da zamanla yarışan hastalar için çok önemli bir gelişmedir.”

Nakil bekleyen hastalar için tek tedavi umudunun gönüllü bir verici olduğuna dikkati çeken Demircan, 18-50 yaş arasındaki sağlıklı ve duyarlı vatandaşlara da bağışçı olmaları için çağrıda bulundu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da hasta-donör buluşması sırasında yaptığı konuşmada bağışçılara; “Sizler hastalarımızın kabul olunmuş dualarısınız” dedi.

Bakan Demircan ve Kınık,  donörler ve sağlığına kavuşan hastalara hediye takdiminde bulundu.

Daha önce iletişim bilgileri olmaksızın mektuplarla haberleşen donörler ve hastaların ilk kez buluşmasıyla duygusal anlar yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.