Bölgesel Yağ Yakmak Mümkün Mü? / Nevin BEYDOĞAN / 22.04.2017

0
1403

Biraz karın bölgem gitsin ama bacaklarımdan çok memnunum sakın erimesin,

Popo ve basenlerimi eritmek istiyorum ama yanaklarım kalsın,

Omuzlarım kollarım çok yağlı sadece; ya yüzüm de çökerse?

Bu sorular üyelerimizle günlük sohbetimiz oluyor peki biz sadece karın yağlarımızı popo basen yağlarımızı hedef alıp onları yok etmeye odaklanırken vücut nasıl bir dengede yağ yakıyor?

Yağ yakmak ve kilo vermek ile ilgili birçok yazı yazdım, kilo vermek konusunun aslında birden çok faktöre bağlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz,  burada değindiğimiz konu fazladan enerji harcayarak yağ yakmaya çalışmak.

Öncelikle yağ dokusu vücudun en önemli enerji kaynağıdır ve biz bir enerjiye ihtiyaç hissettiğimizde vücut önce bu enerjiyi kanın içindeki yağ depolarından kullanır dolayısıyla depo bittiğinde kan şekerimiz düşer. Biz hala enerji harcamaya devam ediyorsak yağ hücreleri parçalanarak yağ asidine döner ve dolaşıma verilir enerji ihtiyacı tek bir bölgede olsa bile yağ yakımı tüm vücudu ilgilendirir.

Vücut yağlarını bölgesel değil bir depo olarak düşünmemiz gerekir sonuç olarak egzersiz yaparken çalışan bölgede olan yağlar değil tüm vücut yağları kullanılır.

Buraya kadar yazdıklarım kesinlikle bölgesel yağ yakma efsanesinin gerçek olmadığını söylüyor ancak bu demek değil ki bölgesel çalışmalar yapmamalı aksine bölgesel çalışmalar kasın esnekliğini ve tonusunu arttırmak için kas yoğunluğu ile birlikte kasın sağlığını arttırmak için gereklidir, ayrıca daha sıkı kaslar bizi daha ince gösterir,

Yağ yakmak için kardiyo  sistem çalışmak gereklidir.

Yağ yakmak için kas yoğunluğumuzu veya performansımızı arttırmak için uzaklara bakmamıza gerek yok. Haftada en az 3 gün ve 30 dk.  yapacağımız interval veya hidrolik çalışma bize kısa sürede cevap verecektir

Bilimsel araştırmalara göre aralıklı egzersizler egzersiz sonrası oksijen tüketimini sürekli egzersizlere göre daha fazla arttırır.

Unutmamalıdır ki spor bir yaşam tarzı haline geldiği zaman keyifli sonuçlar devam eder.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.