Bu Yazım Spor Yapmayı Sevmeyenler İçin / Nevin BEYDOĞAN / 22.05.2017

0
1388

Spor yapmayı çok zahmetli ve bir tür ceza olarak görenler için…

Çocukluğunuzu hatırlayın lütfen, spor yaptığımızın bile farkında olmadan yığınla hareket yapardık, koşuşturur ve tüm enerjimizi atabilirdik. Çünkü koşmak, ip atlamak, top oynamak, sıçramak bizim için spor değildi; keyifli oyunlardı.

Dönem dönem duyduğum şeydir oysa bu ‘’ben spor yapmayı hiç sevmem’’ diye…

Öncelikle kendinize dürüstçe sorun daha önce ne tür spor denediniz? Bu deneme ne kadar sürdü? Keyif almadığınızı düşündüren neydi?  Ayrıca;

En çok sizi motive edecek durum nedir? Aşağıda belirttiğimiz bazı yöntemler ve tavsiyeler odağınızı daha heyecanlı hale getirecektir:

Belki de çok sosyal birisinizdir ancak konu spora gelince sıkılıyorsunuzdur o zaman kendinize arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız sporlar araştırın, yürüyüşler gibi Tenis veya iş arkadaşlarınız ile oluşturacağınız takım sporları gibi sosyalliğinizi sporla birleştirin; bir arkadaşınız ile birlikte spor salonuna yazılabilirsiniz. Başkası ile yaptığınız egzersiz sayesinde sporun daha zevkli olduğunun farkına varacaksınız  elbette.  Bu arkadaşınızın sizinle birlikte aynı zamanlarda egzersiz yapacak olması  ve bunu ciddiye alacak bir kişi olması önemlidir.

Sıkılmanıza müsaade etmeden egzersiz çeşitlerini renkendirebilirsiniz örneğin haftanın 1 günü dansi haftanın bir günü fitness, haftanın bir günü yüzme vs.

Eğer bir arkadaş gurubu ve diğer insanlarla egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız, bunun yerine evinizde video ile egzersiz yapmaya çalışabilirsiniz.  Sizi motive edecek bir şarkı listesi oluşturmak da önem taşımaktadır. Bir egzersiz için sizi motive eden şarkılar çalma listesi veya bir CD oluşturmak sizin için uygun bir motivasyon yolu olabilir.

İşte bu bakış açısını kazanmak, spor alışkanlığı edinemeyenlerin işine yarayacaktır.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.