Bülent Topuz Vertigo’yu Değerlendirdi

0
554

Pamukkale’ de Vertigo’ya Pratik Yaklaşım toplantısı yapıldı. Toplantıya yerli ve yabancı bir çok bilim insanı konuşmacı olarak katkı verdi. KBB ve Nöroloji uzmanlarından oluşan 100 kadar hekim dinleyiciler arasında yerini aldı.

Tolantıdai Vertigo nedenleri, tanı süreçleri, tedavisi ve rehabilitasyonu bakımından ele alındı. Vertigonun nedenleri arasında gösterilen iç kulak hastalıkları; nörolojik hastalıklar; kalp, kan, romatolojik hastalıklar; psikiyatrik hastalıklar ayrıntılı olarak konuşuldu.

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejdet Ardıç’ın vertigo üzerine editörlüğünü yaptığı kitabın bu toplantıya yetişmesi güzel bir tesadüf olmasının yanında toplantıya renk kattı. Dr. Ardıç’ın kitabı, bu konuda yazılmış en kapsamlı Türkçe kaynak olarak göze çarpıyor.

TOPUZ: “VERTİGO HASTAYI İŞİNDEN ALIKOYAR”

Prof. Dr. Bülent TOPUZ

Denizli Güncel Sağlık’a konuşan Prof. Dr. Bülent Topuz şunları kaydetti: Vertigo, başdönmesi süzcüğünün Latince karşılığıdır. Yani bir hastalık tanısına işaret etmekten ziyade hastanın şikayetini tarif eder. Hastalığın tedavisi bakımından hastalığın tanısı, yani iç kulak, beyin, kas iskelet sistemi, kalp damar sistemi gibi sistemlerden hangisinin hasta olduğunu ortaya koymak önemlidir. Hekimler tanıya hastadan aldıkları hikaye, bazı özel tetkikler ve nihayet hastanın takibi vasıtası ile ulaşırlar. Vertigo hastayı işinden alıkoyan, panikleten, acile koşturtan oldukça karmaşık bir şikayettir. Ortaya koyduğu gürültülü tablonun aksine çoğu zaman hayatı tehdit eden bir patoloji yoktur ancak acil değerlendirme ve müdahale gerektirir. Hastalığın spesifik tanısına göre özel manevralar, egzersiz, diyet ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu hastalıkla özellikle KBB hekimleri ve Nörologların sahasına girmekle birlikte dahiliye uzmanı, Kardilog, psikiyatrist ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlarına da başvurmak gerekebilir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.