Burun Tıkanıklığının Nedeni Burun Olmayabilir / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Burun tıkanıklığı şikayeti ile gelen hastalara mutlaka sorarım; burnunuz ne zaman tıkanıyor? Bu sorudan aradığım, hasta geceleri bir burun tıkanıklığından şikayetçi midir? onu bulmaktır.

Geceleri ortaya çıkan burun tıkanıklığı hastasında tıkanıklığın yeri ile ilgili olarak dikkatli olmak gerekir. Hasta burun tıkanıklığından şikayetçi olduğu ve burnunu tarif ettiği halde, boğaz bölgesinin dikkatli değerlendirilmesi gerekir. Solunan hava burundan geçtikten sonra boğaz bölgesini geçerek soluk borusuna ve akciğerlere ulaşır. Yani rahat nefes alabilmek için burnun açık olması yeterli değildir, boğazın da açık olması gerekir.

Bademcikleri büyük, alt veya üst çenesi küçük, dili büyük, boynu kısa, obez hastaların boğazı dardır. Bu hastalarda özellikle geceleri gevşeyen yumuşak dokular orta hatta çöker ve solunum yolunu kapatır. Hasta horlama ile birlikte nefes problemi yaşar. Bu hastalarda horlama ile birlikte uyku apnesi hastalığı da görülebilir.

Bu hastalarda burunda eğrilik ve tıkanıklığı tespit edilmesi yanıltıcı olabilir. Bu hastaların bir operasyon ile burunlarının açılması gün içinde bir rahatlama sağlasa bile, gece görülen solunum zorluklarında bir düzelme sağlamaz.

Hastaların burun tıkanıklığından ne kastettiklerini çok iyi ifade etmeleri gerekir. Horlamadan şikayetçi iseler bunu sormadan söylemeliler. Yoksa poliklinik yoğunluğu  içinde gözden kaçabilir.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.