Çocuklar ve Spor / Spor Yöneticisi Burak Öztürk / 18.11.2018

0

Spor, günümüz modern dünyasında en çok konuşulan konular arasında yer almaya devam ediyor. İçinde bulundurduğu dinamikler itibarı ile ekonomiden, siyasete, kültürden inanışlara kadar spor, toplum yaşamını şekillendiren ve topluma yön veren bir duruma gelmiştir.

Yaşadığımız yerkürenin, küreselleşme ile birlikte küçük bir köy haline gelmesi bireyler ve toplumlar arasında güçlü iletişim ağlarının oluşmasını sağladı. Modern hayatın kazandırdığı iletişim kolaylıkları, teknolojinin sağladığı avantajlar bilginin mobilizasyonunu ortaya çıkardı. Küreselleşmenin bir çok olumlu yönü bulunurken olumsuz olarak da nitelendirebileceğimiz soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Küreselleşen dünyanın getirdiği bilgiye ulaşma kolaylığı her zaman olumlu sonuçlar verebilir mi? Teknolojinin ve bilgi ağının bu kadar gelişmesi ile uyuşturucu kullanımı, cinayetler, kazalar, kaçakçılık ya da terör faaliyetlerinin artışının aynı paralellikte olması bize ne ifade ediyor? Peki bu durumdan etkilenebilecek ve en pasif durumda savunmasız ve dezavantajlı olan ‘çocuklar’ için ne yapılabilir?

Medya Takip Ajansı Interpress’in 2013’te yayınladığı asayiş raporuna göre medyada en çok yayınlanan haberler uyuşturucu kullanımı, kazalar ve kaçakçılık haberleridir. Bu haberler arasında da çocukların da içinde yer aldığı haberleri çok sık duyarız. Çocuklar, zehir tüccarları tarafından kandırılması ve müdehale edilmesi en kolay kesim olarak hedef haline gelmiştir. Üzülerek söyleyeblirim ki zehir tacirlerinin çocuklar üzerinde bu kadar geniş bir ortam bulmasına eğitim sistemimiz ve karar mekanizması uygulamalarının yetersizliği de etkendir.

Son on yılda uyuşturucu madde kullanımının ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik birçok yatırım yapıldı; Öğrencilere yönelik seminerler, paneller, kampanyalar düzenlendi. Birçok güvenlik uygulamaları gerçekleşti. Emniyet müdürlüklerimiz bünyesinde Narkotik Şube Müdürlükleri de bu durumlara yönelik yoğun çalışmalar içerisine girdi. Bunlara rağmen her yıl uyuşturucu madde kullanımı artmakta ve zehir tacirleri duruma daha fazla hakim olmaktadır. Söz emniyet müdürlüklerine gelmişken, uyuşturucu madde kullanımı ile mücadele sadece salt olarak Narkotik Şube Müdürlüklerinin aldığı güvenlik müdehaleleri ile mi yapılmalıdır? Güvenlik reçetesi sadece operasyonlar ya da zoraki uygulamalar mıdır? Bu uygulamalar kuşkusuz olumlu katkılar sağlayacaktır ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. İşte tam burada spor, uyuşturucuya ve bağımlılığa karşı önleyici bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Neden Spor?
Çocukların ruhsal ve bedensel yönden gelişmelerine katkıda bulunmak, madde bağımlılığı riskini ortadan kaldırmak, suça sürüklenmeleri ve suç mağduru olmalarının önüne geçmek, toplumun bir parçası olduğu hissini kazandırarak kendilerine olan özgüveni sağlamayı hepimiz ilke ediniyoruz. Buradan da spora ne kadar önem vermemiz gerektiğini görüyoruz. Çünkü sporun içinde bulunan birlikte hareket etme, fair play, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi kavramları çocuklara işleyerek psikolojik ve sosyolojik e

tki yapan ve çocukları bir suç makinesi gibi gören düzen ve anlayışın önüne geçebiliriz.

‘Spor Yöneticisi – Burak ÖZTÜRK’

Önceki İçerikTürk Sporunun Geleceği İçin
Sonraki İçerikEstetik Cerrahi Beden Sağlığını Olumlu Etkiliyor / Her Hafta Yeni Bir Sağlık
Spor Yöneticisi Burak Öztürk
Burak Öztürk Kimdir? 1987 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. ilk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünden 2010 tarihinde mezun olduktan sonra bir süre muhasebe bürosunda çalıştı. Daha sonra hayatında yeni bir perde açan Öztürk, Spor Akademileri sınavlarına hazırlandı. 2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümünü kazandı. Öğrencilik yılları boyunca çeşitli öğrenci toplulukları ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi bünyesinde gönüllülük ve sivil toplum faaliyetleri içinde yer aldı. Lisans döneminde bilimsel çalışmalarına başlayan Öztürk’ün Denizlispor ve Denizli Büyükşehir Belediyespor kulüpleri üzerine yaptığı “Profesyonel Spor Kulüplerinin Kurumsal Yapısının İncelenmesi” konulu çalışması beğeni topladı. Çeşitli dernekler, bakanlıklar, belediyeler ve birçok kuruluş bünyesinde organizasyon, proje ve etkinlikler içinde yer aldı. Habitat Derneği çatısı altında “Paramı Yönetebiliyorum” projesi kapsamında çok sayıda gence finansal bilinç eğitimleri verdi. 2012 yılından bu yana Milli Sporumuz Hemsball’un tanıtılması ve yaygınlaşmasında rol aldı. Yerel ve ulusal birçok basın kuruluşu bünyesinde köşe yazarlığı ve spor müdürlüğü yaptı. Özel dersanelerde İktisada Giriş, Temel Bilgi Teknolojileri, Genel Muhasebe gibi derslere girdi. Beden Eğitimi Öğretmenliği Formasyonu alarak öğretmenlik yetkinliği kazandı. Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapıyor. 2016 yılından itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Spor Eğitim Uzmanı olarak görev yapıyor. Hemsball 2. Kademe, Wellness 1 Kademe antrenörlük belgesi sahibi. Atletizm Ulusal Hakemliği görevini yürüten Öztürk, aynı zamanda Voleybol, Basketbol, Hokey branşlarında hakemlik hizmeti veriyor. Hemsball başta olmak üzere birçok sportif faaliyet, proje ve organizasyonun içinde yer alan Öztürk 2018 yılında Pozitif Kalkınma Derneği (POZDER)’ni kurdu. Spor endüstrisinin ülkenin gelişimine ve ekonomik büyümesine önemli katkılar sağlayacağına inanan Öztürk, bu alanda sportif, bilimsel ve kültürel çalışmalarına devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.