Çocuklarda Öfkenin Kontrolü / Gökçe Edecan

0

Öfke, herkes tarafından hissedilebilen, güçlü; fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen, normal bir duygudur. Öfke bir davranış değildir. Saldırganlık öfkenin davranışa dönmüş halidir. Saldırganlık öfkenin doğru şekilde ifade edilememesinden kaynaklanır.

Öfkenin Ortaya Çıkma Nedenleri

-Çocuğun yapmak istediği sonsuz istekler karşısında yaşam, kısıtlayıcıdır. Dolayısı ile engellenmişlik duygusu öfkeye yol açabilir.

– Henüz tüm becerileri kazanmamış olan çocuk, yapmak istediği davranışlarda kendisini yetersiz hissedebilir. Yetersizlik duygusu öfkeyi tetikler.

– Çocuğun, iletişim becerileri yoğun duygularını ifade edebilecek kadar gelişmemiş ise öfke direk olarak eyleme geçer.

-Bakım veren kişilerin duygularını ve düşüncelerini çocuğun anlayabileceği dilden aktaramaması sonucu öfke oluşabilir.

– Çocuklar akranlarının saldırganlığına tanık olmuş olabilirler. Bu yolla yanlış da olsa yeni davranış biçimleri geliştirirler. Aynı şekilde aile içi üyelerin saldırganlık davranışları çocuk tarafından model alınabilir.

Çocuğunuza Öfkesini Kontrol Edebilmesi Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 1. Çocuğunuzdan beklentileriniz gerçekçi olmalı.  Çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemeyin. Çocuğunuzun yapabileceği kolaylıkta görevler vermelisiniz.

 2. Hayal kırıklığı yaşayabileceği konularda önceden onunla konuşarak çocuğunuzu duruma hazırlayın.

 3. Ebeveyn olarak belirlediğiniz kurallarınızı ve sınırlarınızı iyi koruyun.

 4. Öfke nöbeti esnasında sakin olun! Öfkeyi yok etmeye veya baskılamaya çalışmayın.

 5. Çocuğunuz sakinleşinceye kadar müdahale etmeyin. Duygusunu ifade etmesine ve ölçülü yaşamasına izin verin.

 6. Öfkesini ortaya koyduğu için asla çocuğunuza fiziksel cezalar vermeyin.

 7. Çocuğunuzun öfkeli haline aşırı hassasiyet göstermeyin; çünkü bundan sonra öfke nöbetlerini sizin ilginizi çekmek için kullanma riski var.

 8. Çocuk sakinleştiğinde onunla duygularını, neden öfkelendiğini ve isteklerini konuşun. Çocuğun kendini ifade etmesine izin verin ve ifade etmekte güçlük çekerse yardımcı olun.

 9. Gelecekte ortaya çıkabilecek benzer durumlar için birlikte çözüm stratejileri belirleyin. Ve aranızda bunun sözleşmesini yapın.

 10. Öfkelendiği zamanlarda öfkesini nasıl ifade edebileceği konusunda kendisinin öneriler sunmasın isteyin. Siz de çocuğa yol gösterin.

Birkaç Yararlı Egzersiz…

 • İfadelerin bulunduğu bir tablo kullanarak çocuğunuzdan her yüz ifadesinin hangi duyguyu ifade ettiğini sorarak, küçük bir oyun oynayabilirsiniz. Bu oyunla birlikte çocuğunuz duygularını tanıma ve ifade etme konusunda ilerleyecektir.

 • Çocuğunuzla birlikte oyuncakları kullanarak bir oyun inşa edin. Bu oyun içerisinde çocuğunuzu öfkelendiren konuları işleyin ve çocuğunuza bebeklerle öfkelendiğinde nasıl kendisini kontrol edebileceğini gösterin. Onunda yeni ifade biçimleri keşfetmesine izin verin.

 • Çocuklar siz ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler. Onların yanında karşınızdakinin sınırlarına saygı duyarak tartışmaya özen göster

  in ve öfkenizi önce siz kontrol etmeyi öğrenin. Bu konuda zorlanıyorsanız yardım alın.

‘Çocuk Psikoloğu Gökçe EDECAN’

Gökçe Edecan'ın Dİğer Makaleleri

Önceki İçerikDenizli Ölüm Oranında İkinci Sırada
Sonraki İçerikHareket Yaşlanmayı Yavaşlatır / Nevin Beydoğan
Gökçe Edecan
Çocuk Psikoloğu olarak görev yapan Gökçe Edecan, Ankara’da, Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.“Müzik Terapisinin Zihinsel Engelli Çocukların Sosyal Gelişimine Etkisi” konusu ile lisans tezini bitirdi. Tez çalışması süreci boyunca zihinsel engelli çocuklar ve aileleri ile çalışmalarını sürdürdü. Şu anda Akdeniz Üniversitesi, Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalında yüksek lisans programına devam ediyor. Lisans eğitimi sürecinde Tekirdağ Valiliği Zübeyde Hanım Huzurevi ve Çocuk Yuvası’nda psikolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişim uzmanları refakatinde staj yaptı. Ardından Uluslararası Çocuk Merkezi’nde gönüllü çalışmalar ve staj yaptı. Ayrıca 2012 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Haşim İşcan Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezinde stajını tamamladı. Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) - Ankara bünyesinde “Kadın Üreme sağlığı ve Kadın Hakları” konulu gönüllü staj yaptı. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Programının desteklediği iki farklı projede proje uygulayıcısı olarak kız çocukları ile çalıştı. “Sil Baştan” ve “Bilgilen Güçlen” adlı projelerde erken yaşta evlenen kız çocukları ve evden kaçan kız çocukları ile uzun soluklu danışmanlık ve psikolojik destek çalışmaları yürüttü. Ayrıca dernekte, devlet koruması altındaki çocuklar ile Sevgi Evi çalışanlarına gönüllü danışmanlık hizmeti verdi. Antalya’da çalıştığı süre boyunca, birçok kreşte danışmanlık hizmetlerini sürdürdü. Şuan hala çocuklara ve ailelerine Denizli ve Antalya illerinde danışmanlık yapmaktadır. 2014 yılında, 450 saatlik, Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’nı başarı ile tamamlayarak, Aile Danışmanı unvanını aldı.. Oyun terapisi uygulamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.