Denizli Ölüm Oranında İkinci Sırada

0

TÜİK Türkiye’deki ölüm nedenlerini istatistik verilerle açıkladı. Peki insanlar en çok hangi nedenle ölüyor? Denizli’de en yaygın olan ölüm türleri nedir? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılından itibaren Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) veri tabanında yer alan ölüm verisi ile Sağlık Bakanlığı, Ölüm Bildirim Sistemi’nden elde edilen ölüm nedeni verisini kullanarak Türkiye geneli için ölüm istatistiklerini yayımladı. Ölüm nedeni istatistikleri, 2019 yılından itibaren ölüm istatistikleri ile beraber yayımlanmaya başladı.

Ege’nin en önemli ve gelişmiş kentlerinden biri olan Denizli’nin dolaşım sistemi kaynaklı ölüm nedenlerinde ikinci sırada olduğu tespit edildi.

TÜİK’in araştırmasına göre ölüm istatistikleri şu şekildedir: 
Ölüm: Canlı doğum olayı gerçekleştikten sonraki herhangi bir zamanda yaşamsal fonksiyonların tamamen yitirilmesidir.
Bebek ölümü: Canlı doğum olayı gerçekleştikten sonraki bir yıl içerisinde meydana gelen ölümlerdir. Diğer bir ifade ile bir yaşını tamamlamadan meydana gelen ölümlerdir.
Coğrafi kapsam:
‐ 1957‐2008 yılları arasında il ve ilçe merkezleri
‐ 2009 ve sonrası Türkiye geneli

Veri kaynakları: 2009 yılından itibaren, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS), Sağlık Bakanlığı Ölüm Bildirim Sistemi verileri ve ilgili kurumlardan gelen intihar verileri Kaba ölüm hızı: Belli bir yıl içinde her bin nüfus başına düşen ölüm sayısıdır.
Bebek ölüm hızı: Belli bir yıl içinde her bin canlı doğum başına düşen bebek ölüm sayısıdır.
Beş yaş altı ölüm hızı: Doğumdan sonraki beş y

l içinde ölme olasılığıdır. Diğer bir ifade ile belli bir yıl içinde bin canlı doğum başına düşen beş yaş altı ölüm sayısını ifade etmektedir.

ÖLÜM VE ÖLÜM NEDENLERİ İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.