Denizli Tabip Odası'ndan Önemli Aşı Açıklaması

Denizli Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, korona virüsle mücadelede aşılamanın önemine dikkat çekti. Çin aşısında gönüllü olduklarına değinen Erbay, “Aşının yüzde 91 oranında etkili olduğu tespit edildi. Enfeksiyonu bilen, yöneten olarak. Aşı yapılmasını destekliyoruz” dedi.

Denizli Tabip Odası'ndan Önemli Aşı Açıklaması
22 Ocak 2021 - 08:00
Korona virüsle mücadele kapsamında Türkiye’de aşılama sürüyor. İlk etapta Çin’den gelen SinoVAC aşısının uygulandığı Türkiye’de sağlık çalışanlarının ardından önce 90 yaş son etapta ise 85 yaş üstü aşılama çalışmaları sürüyor. Kademe kademe aşılamanın süreceği aşı çalışmalarında şimdiye kadar Denizli’de 5 binden fazla sağlık çalışanı aşılandı. Aşı çalışmaları kapsamında üçüncü faz denemelerinde gönüllü de olan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, aşılama hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bütün Dünya Acil Olarak Aşılama Yapıyor
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Başkan Erbay, “Dünyada çok sayıda ülke çok ciddi bir salgın süreci olduğu için bu aşıyı bir an önce yapma kararı alındı. Birçok ülkede bu aşılar kullanıma açıldı. Almanya'da geliştirilen Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin geliştirdiği  Pfizer-BioNTech aşısı Norveç'te 20 civarında hastanın ölümüne yol açmış bunlar çok yaşlı ve ek hastalıkları olan kişiler. Avrupa bu aşının kullanımını yavaşlattı. Türkiye'de uygulanan Sinovac aşısı, ölü bir aşıdır. Geleneksel yöntemle yapılıyor, 100 yıldan fazla süredir denenen, etkinliği olan bir aşıdır. Yan etkisi de Türkiye'de görülmedi. 800 bin insanda yapıldı. Umarım sinovac aşısının uzun süredir etkileri de hem hastalıktan koruyucu hem de bulaşı önleyici şeklinde olur. 

Aşı Olmayı Öneriyoruz
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

Biz aşı tarafında durmalıyız sağlıkçılar olarak. Enfeksiyonu bilen, yöneten olarak. Aşı yapılmasını destekliyoruz, aşı olunmasını öneriyoruz. Pamukkale Üniversitesinde 2 bin 500 sağlık çalışanı aşı oldu. Denizli'de 5 binden fazla sağlık çalışanı aşı olmuştur” dedi.


Kaynak Linki = https://www.denizli24haber.com/haber/denizli-tabip-odasindan-flas-asi-aciklamasi-35957

 
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

YORUMLAR

  • 0 Yorum