Denizlili Antrenör Hemsball’u Anlattı

0

Denizlili Hemsball Antrenörü Firdevs Türkeli Milli Sporumuz Hemsball’u anlattı. O sadece bir antrenör değil, aynı zamanda bir anne. Özel sporcularla ilgilenen özel biri.

Hemsball Antrenörü Firdevs Türkeli, Milli Sporumuz Hemsball’u A’dan Z’ye anlattı. Sosyal yaşamından, antrenörlük geçmişine kadar her şeyi denizliguncelsaglik.com’a anlatan Türkeli, özel sporculara da ayrı bir parantez açtı. Hemsball’un Aydın’da bu kadar yaygınlaşmasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Türkeli, bir anne olmanın sorumluluklar taşıdığını aynı zamanda da avantajlar barındırdığını ifade etti.

Örnek bir anne ve başarılı bir antrenör olarak, kendini sürekli yenileyen başarılı bir kadın olan Türkeli, denizliguncelsaglik’a verdiği röportajda hayatın içinden olan her şeyi bulacaksınız.

Denizli Güncel Sağlık farkıyla işte Firdevs Türkeli röportajı:

“5 YILDIR HEMSBALL ANTRENÖRLÜĞÜ YAPIYORUM”

Firdevs Hanım öncelikle sizi tanıyalım. Firdevs Türkeli kimdir?

1976 yılında Denizli’de dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Denizli’nin Sarayköy ilçesinde tamamladım. Üniversite ise Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde okudum. Evli ve 2 çocuk annesiyim, yaklaşık 10 yıldır Aydın’da ikamet ediyorum. 5 yıldır Aydın’da Hemsball ve 10 yıldır Badminton hakemliği yapıyorum.

“AYDIN’DA YAZ KIŞ HEMSBALL EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR”

Aydın’da Milli Sporumuz Hemsball’u başarıyla temsil ediyorsunuz. Dünden bu güne Aydın’da Hemsball ’un gelişimi nasıl oldu?

Düşünceniz için teşekkür ediyorum. Aydın genelinde Milli Sporumuz Hemsball’u hemen hemen herkesin bildiğini söyleyebilirim. Özellikle ilk ve orta öğretim öğrencilerinden büyük ilgi görüyor Hemsball. Bu ilginin Hemsball’un geleceği için güzel bir zemin hazırlamış olduğunu düşünüyorum. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde okul sezonunda il spor merkezleri, yaz aylarında da yaz spor okulları etkinlikleri çerçevesinde aralıksız olarak Hemsball eğitimlerine devam ediliyor.

“HEMSBALL ANTRENMANLARI ÖZEL SPORCULARIN GÜNLÜK HAYATINI ETKİLİYOR”

Son yıllarda özel sporcularla ilgilendiğinizi gözlemledik. Ne tür çalışmalar yaptınız özel sporculara yönelik?

İlk olarak hafif mental retarde öğrencilerimle başladık. Daha sonra buna ilave olarak otizmli öğrencilerimle aktif olarak eğitimleri sürdürüyoruz. Bütün özel sporcularımda Hemsball’un çok verimli yansımaları olduğunu gördükçe bu alandaki çalışmalarımı daha da yoğunlaştırma çabasına girdim. Hem özel öğrencilerimin hem de velilerin aktarımlarından, düzenli antrenmanların sporcularımın günlük hayatlarını da olumlu etkilediğini biliyorum ve çok mutlu oluyorum. Ayrıca Hemsball’un Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde otizmli bireyler için ve de zihinsel engelli bireyler için de müfredatı var. Bu kapsamda da Hemsball eğitimleri verilebiliyor.

“ANNE OLMAMIN MESLEĞİME KATKISI BÜYÜK”

Başarılı bir antrenör olmanın yanında bir annesiniz. Antrenörlük yapmanız aile içinde nasıl karşılanıyor?

Eşim ve çocuklarım yaptığım işte en büyük desteğim. Tabii yoğun antrenman süreci ve ev yaşamımı eksiksiz yürütmeye çalışmak benim için daha yorucu oluyor. Fakat her ikisini de yüksek sevgi ve enerji ile yapıyor olmam beni dinlendiriyor. Anne olmamın antrenörlüğüme büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Bunun için de bütün öğrencilerimin yerine kendi çocuklarımı koyarcasına mesleğimi sürdürüyorum.

“AYDIN GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR”

Türkiye’de ve Aydın’da sporun gelişimini nasıl görüyorsunuz?

Eskiye oranla spora ve sporcuya daha çok destek verildiğini düşünüyorum. Alışılagelmiş spor dallarının yanı sıra yeni branşlaşmış ve yeni tanınmaya başlayan spor dalları da gündemde yer edinmeye başladı. Aydın da bu konuda gelişmeye devam ediyor. Aydın Gençlik ve Spor il Müdürlüğü de yürütmekte olduğum bütün çalışmalarda desteğini esirgemiyor. Bunun için minnettarlığımı belirtmek isterim.

“DENİZLİ HIZLA BÜYÜYEN BİR ŞEHİR”

Denizli’ye sık geliyor musunuz? Aydın’dan baktığımız nasıl bir Denizli profili var?

Eşimin ve benim bütün yakınlarımız Denizli’de ikamet ediyor. Bu sebeple olarak ayda bir kez Denizli’ye geliriz. Denizli’ye çok da uzakta değiliz. Bundan ötürü yakınlarımızla olan ilişkilerimiz sekteye uğramıyor. On yıldır Denizli’de değilim. Geçmişle bugüne baktığımızda geçen on yıl içinde Denizli’nin çok hızlı büyüdüğünü görüyorum. Bu büyüme gerek sosyal anlamda gerekse de sanayi anlamda kendini gösteriyor.

“HEMSBALL’U DAHA YAKINDAN TANIYIN”

Firdevs hanım, son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle denizliguncelsaglik.com’a bana yer verdiği için teşekkür ederim. Okuyucularımızın ise Milli Sporumuz Hemsball’a daha yakından tanımalarını öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.