Duygu ve Düşüncelerimizi Ne Kadar Kontrol Edebiliyoruz?

0
1278

Duygularımızı Düşüncelerimizi ve Davranışlarımızı kontrol edebilme becerisi…

Evet buna biz özdisiplin diyoruz.  Bir şeyi başarmak istiyorsak özdisiplinimiz sayesinde başarabiliyoruz; Hani spora veya diyete veya varmak istediğimiz farklı bir hedefe adım atıp hep yarıda bırakıveriyoruz ya özdisiplin sorunumuzdan dolayı…

Peki nasıl kendimizi disipline edeceğiz?

İlk maddemiz; Önemli olan minik minik adımlarla küçük hedefler ile başlamak başlarken gerçekçi olmak… Örneğin spora başlıyoruz üç aydan mucize bekleyip sonra da 1 ayda 10 kilo veremedik diye pes etmemek, Spor yaparken ilk zamanlar zorlanacağın gerçeğini unutmamak.

Sonra ikinci maddemiz; kendimizi disipline ederken hedeflerimiz yalın olmalı.

Üçüncü maddemiz; Hedefimize ulaşmak için hani planlar programlar yapıyoruz ya; benim önerim bunu tabiki yazarak yapmak ancak daha önemli bir konuya değineceğim bu maddede planınızı uygulamada dağılmamak, başka şeylere yönelmemek… Emin olun ki bu kendinize olan özgüveninizi arttıracaktır. Buna bir örnek verelim o zaman;  Kilo kotrolü için hedefimize örneğin haftada 3 gün 30 dakika spor yapmayı yazıyoruz ya o 30 dakikayı başka şeylere ayırmamak, kendi sözünüze sadık kalmak…

Dördüncü maddemiz; Kendinizi her zaman olumlu düşüncelere yöneltmek. Bu her zaman kolay olmayacaktır ama bilinçli bir şekilde uygularsanız, uzun vadede bu size fayda sağlayacaktır. Bu zorluğu aşmanız sizi eskisinden daha güçlü hissettirecektir.

Hedeflerimizi belirledikten sonra irade gücümüz bu esnada büyük rol oynuyor. Bir şeyi çok istediğimizde ona sahip olma gücünü içimizde yaratır ve öz disiplinimizi sağlamlaştırırız. Unutmayın, bir şeyi çok istemek ve o istediğine başlamak başarının anahtarıdır.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.