Duygusal Yeme Bozuklukları / Psikolog Cemrenaz Coşkun / 01.12.2018

0
1079

Duygusal yeme bozuklukları; özellikle çevremizden göremediğimiz ilgi ve sevgiyi kendimize verebilmek ve iyi hissetmek için yemek yemenin zevkinden yararlanmak istememizden kaynaklanabilir. Faydasını görüp diyet yapmaya devam ediyorsanız, kilolu olmanızdan şikayet etmenize rağmen yeme isteğinizi durduramıyorsanız, sebepleri duygusal olabilir.

Duygusal yeme bozukluğuna sahipseniz sürekli bir yeme isteği içindesinizdir. Bu ihtiyacın yarattığı yeme isteği ve sonrasında gelen suçluluk duygusu uzun vadede tekrar yeme isteği yaratacak negatif duygular olarak geri dönüyor ve işin içinden çıkmak zorlaşıyor.

KİLO ALMANIN NEDENLERİ

-Yetersiz fiziksel egzersiz

-Fast food veya yüksek karbonhidrat içeren, sağlıksız yiyecekler tüketmek

-Troid gibi sağlık problemleri

-Duygusal  nedenlere bağlı yemek yemek

DUYGUSAL YEME BOZUKLUKLARININ ÇEŞİDİ

-Stres, sevgisizlik, yalnızlık gibi negatif duygulardan kurtulmak için yemek

-Ödül bazlı, pozitif duygulardan kaynaklanan aşırı yeme

Sizi yemek yemek için tetikleyen duyguları keşfetmek ve bunların temeline inmek, duygusal yeme bozukluklarının önüne geçebilmenin tek yolu. Önemli olan çıkar yollarınızın olduğunu görebilmeniz.

                                                                                  ‘Psikolog – Cemrenaz COŞKUN’

Önceki İçerikAlzheimer Hasta ve Ailelerine Sosyal Destek
Sonraki İçerikPAÜ’de Sınav Kaygısına Son
Psikolog Cemrenaz Coşkun
1995’de Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2014 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde başladığı lisans deneyimini 2017’de tamamladı. Stajyerlik deneyiminin ilk durağı Denizli Devlet Hastanesi oldu. Hastane bünyesinde AMATEM, Poliklinik, TRSM ve Palyatif Bakım Ünitesi’nde çalıştı. 2016 yılında Özel Egeli Bakım Merkezi’nde Stajyer Psikolog tecrübesini yaşadı. 2018’de ise Özel Ege Gönülden Bakım Merkezi’nde stajyer olarak mesleğini sürdürdü. 2017 yılında çeşitli bilimsel eğitim ve çalışmaların içinde yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’de gönüllü öğretmenlik yaptı. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Şuan kendine ait ofisinde danışanlarına hizmet veriyor. Fotoğraf çekmeyi, resim yapmayı, yüzme ve voleybol oynamayı, dans etmeyi, sinema ve tiyatroyu seviyor. Felsefe kitapları başta olmak üzere kitaplara büyük ilgisi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.