“Spor yaparken kilo alınır mı?”

Spor yaparken sağlıklı kilo almak da mümkündür, sağlıklı kilo vermek de mümkündür; doğru beslenme ile desteklenmediği zaman ve kilo probleminin sebebinin doğru tespitini yapmadığımız sürece de bu sürecin daha sıkıntılı olaması da mümkündür.

Öncelikle şu konuda hemfikir olmalıyız; kilolu olmak veya zayıf olmak sadece yaptığımız egzersiz şekline, seviyesine veya sadece beslenme şekline bağlı değildir, bunu etkileyen bir yığın unsur vardır:

Kilolu olmak veya zayıf olmak bizim, başta genetik özelliklerimize, bazal metabolizma hızımıza, sağlık problemlerimize, günlük aldığımız kalori miktarına, bazal vücut sıcaklığımıza, vücut tipimize, enzim seviyemize, aktif yağ dokusu miktarımıza, kas dokusu miktarımıza, vücudumuzdaki su miktarına, hormon seviyemize, gün içinde stres seviyemize, ruhsal durumumuza, yemek yeme şeklimize; örneğin yavaş hızlı gibi, seçtiğimiz gıdaların ambalaj türüne kadar bir çok unsura bağlıdır.

Egzersize başlarken diyelim ki kilo vermek hedefli başladınız, egzersizi düzenli ve doğru yaptığınız halde kilo aldıysanız sürekli nasıl olduğunu düşünüp kendinizden şüphe edersiniz. Kendinize sürekli bende bir sorun mu var?  Az mı egzersiz yapıyorum? Çok fazla mı yiyorum? gibi sorular sorarsınız. Panik yapmadan bunun nedenini bulmak, yapılacak en doğru şey olacaktır. Yani yukarıda saydığımız bir çok unsur kilo almanızı veya vermenizi etkiliyor olabilir tabi ki bu unsurları doğru şekilde tespit etmek için, doğru şekilde egzersiz yaparak Diyetisyenden veya bir hekimden yardım almak en doğru yöntem olur.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.